W Novae (Bułgaria), na terenie rzymskiego obozu natrafiono na fragment dokumentu potwierdzającego nadanie obywatelstwa żołnierzowi służącemu w lokalnej jednostce.
Prace wykopaliskowe są prowadzone na miejscu od niemal 50 lat przez grupę polskich archeologów. Obóz rzymski był siedzibą legionów VIII Augusta oraz I Italica.
Do wspomnianego odkrycia doszło wśród ruin pozostałości po domu centuriona. Dokument nadawał obywatelstwo żołnierzowi wojsk pomocniczych (auxilia) po odbyciu 25-letniej służby. Wydany on został w czasach panowania cesarza Gordiana III (lata 238-244 n.e.).
Dokument ten składał się z dwóch „kartek” połączonych łańcuszkiem; który z kolei był pieczętowany przez urzędników. Oznaczało to, że treści nie mógł przeczytać nawet właściciel dokumentu; a odpieczętowywanie odbywało się jedynie w obecności urzędników. Kopia takiego dokumentu – w formie papirusu – trafiała do archiwum w Rzymie.
Jak twierdzą specjaliści tego typu zaświadczeń na terenie byłego Imperium Rzymskiego znaleziono około tysiąca; jednak niewiele właśnie znad Dunaju. Badacze planują dalsze badania i analizy. Liczą, że uda się poznać imię żołnierza-weterana.