Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Za dużo płatków róż

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Róże Heliogabala, Lawrence Alma-Tadema
Róże Heliogabala, Lawrence Alma-Tadema

Według Swetoniusza, podobno w czasie jednej z biesiad w „Złotym Domu” Nerona, jeden z gości udusił się po tym jak salę zasypały ogromne ilości płatków róż.

Inżynierowie Nerona: Celer i Severus stworzyli niesamowity mechanizm obsługiwany przez niewolników. Dzięki niemu sufit odzwierciedlał sklepienie niebieskie i goście mogli uświadczyć dnia i nocy. Ponadto na biesiadników rozpryskiwano perfumy oraz zrzucano płatki róż.

Co ciekawe stoiccy filozofowie, z Seneką Młodszym na czele, byli przeciwni nadmiernemu używaniu róż. Chrześcijanie byli jeszcze bardziej wrogo nastawieni do rzymskich upodobań. Według nich róża była symbolem pogaństwa, orgii i żądzy. Tertullian poświęcił temu nawet swoją pracę.

Inny cesarz Heliogabal także nie stronił od luksusu oraz egzotyki. W jego jednak przypadku goście „uraczeni” zostali płatkami fiołków oraz innych kwiatów. Goście jednak według przekazów nie przeżyli tego i udusili sie pod masą kwiatów.

Wydaje się, że takie przekazy pochodzą od zagorzałych przeciwników obu władców.

Źródła wykorzystane
  • Madeleine Marsh, Compacts and Cosmetics: Beauty from Victorian Times to the Present Day
  • Swetoniusz, Neron

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów