Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Vica Pota

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Skrzydlata Wiktoria z Brescii, I wiek p.n.e.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Vica Pota była to bogini często identyfikowana z Wiktorią. Jej sanktuarium (aedes) zlokalizowane było u podnóża niewielkiego wzgórza Welia (Velia) obok domus Publiusza Waleriusza Publicoli, jednego z głównych uczestników spisku przeciw Tarkwiniuszowi. Świątynia miała być po tej samej stronie wzgórza co Forum Romanum i niedaleko od jednego z najwcześniejszej wzniesionych budynków na rzymskim forum – Regia. Cyceron tłumaczy jej imię od vincendi atque potiundi, czyli zwycięska i zdobywająca chwałę.

W Apocolocyntosis (pełna nazwa Apocolocyntosis (divi) Claudii), politycznej satyrze na rzymskiego cesarza Klaudiusza, napisanej przez Senekę Młodszego Vica Pota jest matką Diespiter, utożsamianego z Jowiszem.
Askoniusz Pedianus, rzymski gramatyk z I wieku n.e., identyfikuje boginię z Wiktorią, której była wcześniejszą wersją. Nie była jednak personifikacją zwycięstwa.

Święto bogini Vica Pota miało miejsce dnia 5 stycznia.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów