Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak dużo wiesz o cesarzach rzymskich? [QUIZ]

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kaligula
Kaligula

Historia antycznego Rzymu to ponad 1000 lat ciągłości organizmu państwowego, który swoje początki miał jako mała osada w środkowej Italii, nad Tybrem. Tym jednak, co interesuje zazwyczaj najbardziej, jest czas rządów cesarzy rzymskich, z którymi związane są liczne wydarzenia, a przede wszystkim skandale. Sprawdź jak wiele wiesz o rzymskich cesarzach!

 1. Który cesarz rzymski zasłynął z pasji do walk gladiatorów i nawet sam osobiście rywalizował na arenie?
  1. Kaligula
  2. Kommodus
  3. Heliogabal
 2. Owidiusz był jednym z najwybitniejszych poetów rzymskich. W 8 roku n.e., za panowania cesarza Augusta, został wygnany w tajemniczych okolicznościach z Rzymu. Jaki był jeden z powodów, o którym wspominają antyczne przekazy?
  1. Kradzież majątku cesarskiego z jednego z pałaców.
  2. Żartowanie z majestatu władcy.
  3. Romans z Julią Starszą – córką cesarza.
 3. Juliusz Cezar nie był cesarzem Rzymu, jednak jego dyktatura i popularność wśród ludu, spowodowały że następcy przyjęli tytulaturę „cezar”, wzorując się na jego przydomku. Ród Juliuszów głosił, że pochodzi bezpośrednio od jednego z bóstw rzymskich, legitymując tym samym swoją silną pozycję. Jakie było to bóstwo?
  1. Wenus, bogini piękna i płodności.
  2. Marsa, bóg wojny.
  3. Neptuna, bóg mórz.
 4. Który cesarz, według przekazów źródłowych, miał być naprawdę olbrzymich rozmiarów. Mierzyć miał on ponoć około 250 cm, a jego kciuk był podobno tak duży, że jako pierścionek nosił bransoletkę żony.
  1. Maksymin Trak
  2. Aurelian
  3. Walentynian I
 5. W roku 52 n.e. na Jeziorze Fucine na polecenie cesarza Klaudiusza odbyły się naumachie. Przed rozpoczęciem widowiska skazańcy biorący udział w wydarzeniu mieli powiedzieć do władcy: „Witaj Cezarze! Pozdrawiają cię idący na śmierć”. Klaudiusz odpowiedział w taki sposób, że skazańcy uznali że są ułaskawieni i nie muszą już walczyć; doprowadziło to do chwilowego buntu. Co miał odpowiedzieć cesarz?
  1. „Śmierć nie zawsze jest odpowiedzią”
  2. „Niech Wam Jowisz przybędzie z opieką”
  3. „Albo i nie”
 6. Cesarz Klaudiusz w roku 54 n.e. został zamordowany. Jego otrucie nakazała żona Agrypina Młodsza, aby do władzy doszedł jej syn z wcześniejszego małżeństwa – Neron. Cesarz Klaudiusz zjadł zatrutą potrawę, którą ponoć bardzo lubił. Co to było?
  1. Borowiki
  2. Mięso kurze
  3. Figi
 7. Marek Aureliusz, po dziś dzień, uważany jest za jednego z najwybitniejszych cesarzy rzymskich i filozofów antycznych. Po śmierci żony – młodszej od siebie Faustyny – miał się opierać przed kolejnym ożenkiem. Jaki był tego powód?
  1. Mimo dużej ilości dzieci, jakie posiadał z Faustyną, małżeństwo było na tyle nieudane, że cesarz był zniechęcony do kolejnych relacji.
  2. Tłumaczył to tym, iż chciał uniknąć jakichkolwiek nacisków ze strony macochy na liczne potomstwo (Faustyna i Aureliusz mieli co najmniej 12-oro dzieci).
  3. Cesarz uważał, że Faustyna była jego jedyną miłością życia.
 8. Cesarz Karakalla znany był z ciężkiego charakteru i zamiłowania do walki. Władca był także zafascynowany historią Aleksandra Wielkiego i chciał, tak jak on, wyruszyć na czele armii na wschód i pokonać Partów. W tym celu kazał sformować specjalną jednostkę, złożoną z 16 tysięcy ludzi. Co to było za jednostka?
  1. Falanga, w pełni składająca się z osób o pochodzeniu macedońskim.
  2. Katafrakci rzymscy, którzy mieli być odpowiedzią na ciężkozbrojną konnicę Partów.
  3. Konni łucznicy, zwerbowani ze Scytów, którzy mieli umożliwić konfrontację z podobnymi oddziałami wroga.
 9. Konstantyn I był pierwszym cesarzem rzymskim, który przyjął chrzest. Na jego rozkaz skazano na śmierć, przez uduszenie w przegrzanej łaźni, jego żonę Faustę. Które ze zdań jest prawdziwe?
  1. Przyczyna jej śmierci jest różnie interpretowana; albo jako skutek rywalizacji najstarszego syna (Kryspus) o władzę, którego Fausta popierała, albo jako następstwo cudzołóstwa żony cesarza, prawdopodobnie z wspomnianym Kryspusem.
  2. Fausta zginęła z racji na niechęć do chrześcijan i żądania cesarza o odejście od wiary pogańskiej.
  3. Nie jest to do końca jasne, dlaczego Fausta zginęła; są jednak podejrzenia że Fausta uprawiała czarną magię, a biskup Rzymu otwarcie krytykował cesarzową.
 10. Witeliusz był władcą w czasie tzw. „roku czterech cesarzy” (68-69 n.e.). Które ze zdań poniżej prawidłowo go charakteryzuje?
  1. Cesarz miał upodobania homoseksualne i przyjmować miał rolę pasywną, co było niegodne rzymskiego obywatela.
  2. Cesarz był bardzo pryszczaty, co przed objęciem władzy, było często wyśmiewane.
  3. Cesarz był chorobliwie otyły i bez przerwy biesiadował. Często wymiotował, aby móc jeść dalej i więcej.

 

Odpowiedzi: odsłoń

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów