Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biografie Rzymian (Inne)

W historii starożytnego Rzymu przewinęło się mnóstwo sławnych postaci. Wiele z nich przeszło do pamięci jako okrutni tyrani, mowa tu chociażby o: Kaliguli, Neronie, czy Karakalli. Inni znowu zasłynęli jako wielcy reformatorzy: Oktawian August, Klaudiusz, Marek Aureliusz, Dioklecjan, czy Konstantyn Wielki. Nie wolno także zapominać o rzymskich wodzach, którzy ratowali niejednokrotnie państwo rzymskie przed zagładą.

Do pamięci przeszli także wielcy twórcy kultury rzymskiej, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalszy rozwój świata. Przedstawię postaci, które zasłynęły wielkimi czynami, bądź się tylko zapisały swoimi czynami w kartach historii.

Herod Agryppa I

Każda osoba interesująca się antykiem kojarzy z pewnością postać króla Judei, Heroda Wielkiego. Został on zapamiętany jako wielki budowniczy, filhellen, ale także jako okrutny despota i tyran. O wiele mniej mówi się jednak o jego potomku, postaci równie ciekawej, która wpłynęła na losy nie tylko Żydów i ich ojczyzny, ale także po części na losy całego Imperium Romanum. Postacią tą jest wnuk Heroda Wielkiego, król Herod Agryppa I.

Herod Agryppa I

Arminiusz

(16 p.n.e. - 21 n.e.)

Arminiusz był synem wodza germańskiego plemienia Cherusków. Mimo że wychował się jak Rzymianin, to z czasem zbuntował się przeciwko swoim wychowawcom i zadał im jedną z największych porażek w historii Cesarstwa Rzymskiego - w lesie Teutoburskim w roku 9 n.e.

Podobizna Arminiusza

Eliusz Arystydes

(26 listopada 117 - ok. 180 n.e.)

Arystydes był czołowym przedstawicielem drugiej sofistyki, prądu intelektualnego rozwijającego się w czasach wczesnego cesarstwa rzymskiego.

Eliusz Arystydes

Masynissa

(ok. 238 - ok. 148 p.n.e.)

Masynissa był pierwszym królem Numidów (202-148 p.n.e.). Jego państwo obejmowało obecne tereny wschodniej Algierii i zachodniej Tunezji.

Masynissa

Brytanik

(12 lutego 41 - 11 lutego 55 n.e.)

Brytanik był synem cesarza Klaudiusza i Messaliny. Przydomek otrzymał dla uczczenia podboju Brytanii przez ojca w 43 n.e. Zamordowany został z polecenia Nerona, jako rywal do tronu.

Detal posągu ukazujący Brytanika

Lucjusz Cecyliusz Jukundus

(? - ok. 62 n.e.)

Lucjusz Cecyliusz Jukundus był rzymskim bankierem żyjącym w Pompejach w latach 20-62 n.e. Jego dom i rachunki po części zachowały się do naszych czasów.

Lucjusz Cecyliusz Jukundus

Cezarion

(47 - 30 p.n.e.)

Cezarion był synem Juliusza Cezara i Kleopatry VII oraz ostatnim faraonem Egiptu. Zabity zapewne na polecenie Oktawiana Augusta.

Cezarion

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów