Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Walerian I

(ok. 193 - ok. 262 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Walerian I
Imiona

Publius Licinius Valerianus

Panował jako

Imperator Caesar Publius Licinius Valerianus Augustus

Czas panowania

253 – 260 n.e.

Urodzony

ok. 193 n.e.

Zmarły

ok. 262 n.e.

Moneta Waleriana I

Walerian I urodził się około 193 roku n.e. (na pewno między 193-200 n.e.) jako Publiusz Licyniusz Walerian; zwany także Walerianem Starszym. Walerian I był cesarzem rzymskim w latach 253-260 n.e. Był jedynym z rzymskich cesarzy, który dostał się i zmarł w niewoli. Pojmany w czasie wojny z Persją.

Pochodzenie i kariera polityczna

Okres, w którym mu przyszło żyć (III wiek n.e.), był poważną próbą dla wydolności „rzymskiego organizmu”. Imperium Rzymskie nękały w tym czasie plagi, inwazje (Persów, Gotów, Alamanów, Franków, Kwadów i Sarmatów), wojny domowe oraz degresja gospodarcza. Po zamordowaniu władcy Aleksandra Sewera w marcu 235 roku n.e. władzę przez kolejne 50 lat obejmowało od 20 do 25 samozwańczych cezarów. Byli to zazwyczaj wpływowi generałowie, którzy władali w swoich dominiach.

Walerian pochodził ze znakomitego senatorskiego rodu z Etrurii. Służbę wojskową odbył w stopniu oficera wysokiej rangi, zapewne dowodził także legionem. Zgodnie z cursus honorum piastował wszelkie kolejne urzędy, aż po konsulat. Jego żoną była Maryniana, która po śmierci została ubóstwiona.

Walerian Starszy jeszcze za panowania Aleksandra Sewera (ostatni z rodu Sewerów) w roku 230 n.e. został konsulem. W 238 roku n.e. stanął po stronie Gordiana podczas rebelii przeciwko Maksyminowi Trakowi i został wpływowym senatorem. Wówczas to miał on odczytać senatowi listy Gordiana i jego syna, w których prosili oni o uznanie ich władzy. Za panowania cesarza Decjusza władca powierzył Walerianowi zarządzanie imperium, podczas cesarskich kampanii wojennych nad Dunajem. Walerian został w stolicy jako doradca młodszego syna Decjusza – Hostyliana. W czasie jednej z kampanii Decjusza przeciw Gotom, Walerian stłumił antycesarską rebelię Juliusza Walensa Licjanusza. Podczas rebelii Emiliana przeciwko Trebonianowi Gallusowi opowiedział się za prawowitym cesarzem, któremu szedł na pomoc. Wówczas prowadził legiony z Recji i Germanii. Na wieść o zamachu na Treboniana w sierpniu 253 n.e. wrócił do nadreńskiej Recji.

Panowanie

W 253 roku n.e. legioniści obwołali około 60-letniego Waleriana cesarzem. Do starcia Waleriana z Emilianem nie doszło, ponieważ ten drugi zginął z rąk swoich żołnierzy, którzy przeszli na stronę Waleriana. Pod koniec 253 roku n.e. Senat potwierdził wybór Waleriana na imperatora. Walerian wyznaczył swojego 35-letniego syna Galiena na współcesarza odpowiadającego za zachodnią część imperium. Nie co później Galien otrzymał tytuł augusta, co zrównało go w prawach z ojcem. Walerian wiedział, że sam nie podoła rządzeniu wielkim państwem, zwłaszcza w cięzkich latach, więc potrzebował wsparcia syna. Zresztą dojrzały wiek Waleriana, „kazał” mu zagwarantować swojemu jedynemu synowi prawo do tronu. W razie swojej śmierci, Rzym nie znalazłby się znowu na skraju upadku i wojny domowej.

W 254 roku n.e. Walerian wysłał syna za Alpy, gdzie toczono walki z barbarzyńcami, a sam pozostał w Rzymie, będąc gotowym na ewentualne kampanie na Wschodzie. Walerian i Galien prowadzili liczne wojny z Frankami, Gotami, Alamanami i Persami. Z Persami Rzym walczył w latach 253 i 256 n.e.
W 257 i 258 roku n.e. Walerian rozpoczął prześladowania chrześcijan, których działalność uważał za zbrodniczą i występną wobec rzymskiej religii. Cesarz zabronił odprawiania mszy chrześcijańskich oraz odwiedzania katakumb (miejsc pochówków). Duchowni odmawiający złożenia ofiary byli traceni, a świeccy karani konfiskatą mienia, wygnaniem i przymusowymi robotami.

Płaskorzeźba ukazuje zwycięskiego wodza Szapura I, który trzyma w niewoli cesarza Waleriana. Klęczącym mężczyzną jest zapewne były cesarz Filip Arab. Płaskorzeźba została odkryta w Naqsh-e Rustam w Iranie.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Niewola

W czasie wojny z Persją, gdy Persowie zajęli Mezopotamię, Walerian wyruszył z 70 tysięczną armią przeciwko dowodzącemu nimi królowi Szapurowi I. Armia została zdziesiątkowana przez zarazę i otoczona pod Edessą. Według kronikarzy w 260 roku n.e. cesarz Walerian dostał się do niewoli w czasie bitwy pod Edessą, schwytany przez Szapura w trakcie negocjacji rozejmowych. Król Szapur I używał pojmanego cesarza jako podnóżka podczas wsiadania na konia. Nie jest znana dokładna data śmierci, ale podejrzewa się, że Szapur I pozwolił Walerianowi dożyć naturalnego końca w Biszapur. Król Królów sycił się reliefami ukazującymi klęski Rzymian oraz triumf Króla Królów. Możliwe jest także, że po śmierci „cesarza w niewoli” oskórowano go. Jest to wzmianka dość późna, a oskórowanie to jedna z sasanidzkich standardowych metod egzekucji, więc bardziej prawdopodobne wydaje się, że Szapur cieszył się swoim nabytkiem do jego naturalnej śmierci. Prawdopodobnym jest to, że po śmierci ciało oskórowano, skórę wypchano i powieszono na murach świątyni by dalej przypominała o sukcesie króla.

Uwięzienie rzymskiego cesarza było bezprecedensowym upokorzeniem dla Imperium Rzymskiego. Na domiar złego Galien nie miał możliwości, aby pomścić tę hańbę, ponieważ legalny władca musiał się zmagać z rebeliami i nowymi uzurpatorami. Po śmierci Walerian I został zaliczony w poczet bogów jako Divus Valerianus.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004
  • Rodgers Nigel, Rzymska armia. Legiony, wojny, kampanie, Warszawa 2009

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów