Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Apoteoza Klaudiusza – cudowna rzeźba rzymska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Apoteoza Klaudiusza - cudowna rzeźba rzymska
Apoteoza Klaudiusza - cudowna rzeźba rzymska

W Muzeum Narodowym Prado w Madrycie znajduje się cudowna marmurowa rzeźba rzymska, która otrzymała nazwę „Apoteoza Klaudiusza”. W górnej część rzeźby widoczny jest pięknie odwzorowany orzeł, który znajduje się na stosie broni. Orzeł trzyma w jednych pazurach błyskawicę, a w drugich kulę.

Wspomniana kompozycja znajduje się na prostokątnym piedestale grobowym, na urnie, która zaginęła (zapewne zawierała szczątki Korwinusa). Obiekt powstał w czasach panowania Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.). Na rzeźbie znajduje się inskrypcja: IMPERATOR·CAESAR·DIVI·FILIVS·AVGVSTVS, czyli „imperator Cezar August, syn ubóstwionego [Juliusza Cezara]”.

Obiekt został znaleziony w wiejskiej willi Marka Waleriusza Messalli Korwinusa (64 p.n.e. – 13 n.e.), rzymskiego wodza, polityka, patrona sztuki, towarzysza Augusta.

Skąd nazwa rzeźby? W roku około 1650 na rozkaz kardynała Girolamo Colonna, z niewiadomych przyczyn włoski rzeźbiarz – Orfeo Boselli – dodał popiersie cesarza Klaudiusza na skrzydłach orła. Miało to symbolizować ubóstwienie Klaudiusza, którego unosić ku bogom miał zwycięski orzeł. Co ciekawe, popiersie zaginęło, a nazwa się utrzymała.

Źródła wykorzystane
  • Apotheosis of Claudius, "Museo Nacional del Prado"
  • Zdjęcie: Luis García | Licencja: Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów