W Muzeum Narodowym Prado w Madrycie znajduje się cudowna marmurowa rzeźba rzymska, która otrzymała nazwę „Apoteoza Klaudiusza”. W górnej część rzeźby widoczny jest pięknie odwzorowany orzeł, który znajduje się na stosie broni. Orzeł trzyma w jednych pazurach błyskawicę, a w drugich kulę.
Wspomniana kompozycja znajduje się na prostokątnym piedestale grobowym, na urnie, która zaginęła (zapewne zawierała szczątki Korwinusa). Obiekt powstał w czasach panowania Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.). Na rzeźbie znajduje się inskrypcja: IMPERATOR·CAESAR·DIVI·FILIVS·AVGVSTVS, czyli „imperator Cezar August, syn ubóstwionego [Juliusza Cezara]”.
Obiekt został znaleziony w wiejskiej willi Marka Waleriusza Messalli Korwinusa (64 p.n.e. – 13 n.e.), rzymskiego wodza, polityka, patrona sztuki, towarzysza Augusta.
Skąd nazwa rzeźby? W roku około 1650 na rozkaz kardynała Girolamo Colonna, z niewiadomych przyczyn włoski rzeźbiarz – Orfeo Boselli – dodał popiersie cesarza Klaudiusza na skrzydłach orła. Miało to symbolizować ubóstwienie Klaudiusza, którego unosić ku bogom miał zwycięski orzeł. Co ciekawe, popiersie zaginęło, a nazwa się utrzymała.