Tak zwany „August z Prima Porta” to posąg rzymski, który stał w prywatnej willi cesarzowej Liwii w Prima Porta, pod Rzymem. Jest to prawdopodobnie przedstawienie pośmiertne cesarza, na co wskazują jego gołe stopy – nagość symbolizowała śmierć przedstawionej osoby, jednak nie zdecydowano się cesarza walczącego o odnowę obyczajów rzymskich przedstawić w takiej formie, zwłaszcza niedługo po jego śmierci. Zastosowano za to zasadę pars pro toto – dosł. „część za całość” – nagie stopy miały symbolizować nagość całego ciała.
U nóg Augusta znajduje się Kupidyn ujeżdżający delfina. Jest to mityczne powiązanie Oktawiana z boginią Wenus (matką Kupidyna), za pośrednictwem jego przybranego ojca Juliusa Cezara.
Niezwykle interesująca jest również dekoracja zbroi Augusta. Upamiętnia ona ważne dla dziejów Rzymu wydarzenia polityczne – odzyskanie z rąk Partów chorągwi legionowych, utraconych przez Krassusa w 53 r. p.n.e. W centrum widzimy Parta i Rzymianina, który z rąk barbarzyńcy odbiera chorągiew z orłem.
Na szczycie zbroi widzimy personifikację boga niebios, rozciągającego płachtę nieboskłonu, na kwadrydze prawdopodobnie porusza się Słońce – Sol. Na prawo widzimy boginię księżyca – Selene i Eosa, dzierżącego dzbanek, jako symbol porannej rosy.
Na prawo i lewo od przedstawienia głównego widzimy dwóch mężczyzn, prawdopodobnie symbolizujących podbite przez Oktawiana Augusta prowincje. Poniżej przedstawiony został Apollo z instrumentami i Diana z łanią. Na samym dole, w pozycji półleżącej widzimy boginię Ceres z rogiem obfitości.