Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Epickie dzieło Nerona

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Neron
Neron

Według przekazów historyka Kasjusza Diona,  Neron zdecydował się napisać olbrzymie, epickie dzieło opowiadające rzymskie dzieje. Jego umysł zakrzątało tylko jedno pytanie – jak długie powinno być to dzieło? 

Niektórzy doradzali mu, aby poemat objął 400 tomów (dla porównania „Eneida” Wergiliusza ma 12 ksiąg, a „Metamorfozy” Owidiusza 15).

Filozof stoicki – Annaeus Cornutus zdecydował się wyrazić swoją opinię twierdząc, że 400 książek to za dużo na poemat i mało, kto będzie chciał sięgnąć po tak długi utwór. Wówczas Neron skazał „śmiałka” na wygnanie.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska, 62.29

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów