Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Eunus i powstanie na Sycylii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Eunus
Eunus | Zdjęcie: Eannatum | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license

Eunus był rzymskim niewolnikiem o syryjskim pochodzeniu, który był przywódcą pierwszego powstania niewolniczego na Sycylii (135-132 p.n.e.). Według przekazu Florusa, Eunus miał przysiąc na syryjskie bóstwo – Atargatis (które porównywał do greckiej Demeter), że wyzwoli niewolników z ucisku.

Tak opisuje Eunusa, Florus:

Pewien Syryjczyk imieniem Eunus – wielkość nieszczęść sprawia, że go wspominamy – udając fanatyczny szał ofiarował swoje włosy syryjskiej bogini i jak gdyby z boskiego nakazu wezwał niewolników do walki o wolność.

Florus, Zarys dziejów rzymskich, II.7

Uważał się za proroka i nawet dla polepszenia efektu swoich wypowiedzi wkładał sobie do ust orzech, wypełniony płonącą siarką, aby odwzorować zianie ogniem. W ten sposób chciał uwiarygodnić swoje namaszczenie przez bogów.

Początkowo pod swoją komendą Eunus miał dwa tysiące zbiegłych niewolników, . liczba ta jednak wraz z kolejnymi zwycięstwami wzrosła do ponad 60 tysięcy. Eunus z pewnością ustanowił jakiś zalążek państwowości, czego dowodem jest odkrycie archeologów z miasta Enna – moneta z inskrypcją „Król Antioch”. Eunus miał obwołać swoich poddanych „syryjczykami”.

Finalnie powstańców pokonał pretor Marek Perperna. Jak podaje Florus:

Pokonanych niewolników ostatecznie wytępił głodem jakby zarazą w czasie oblężenia pod Henną, a pozostałych przy życiu rozbójników ukarał zakuwając w kajdany i łańcuchy oraz wieszając na krzyżach. Odniósłszy zwycięstwo nad niewolnikami zadowolił się owacją, aby nie plamić godności triumfu napisem – „niewolniczy”.

Florus, Zarys dziejów rzymskich, II.7

W zamian za zwycięstwo Perperna otrzymał prawo owacji w Rzymie.

Źródła wykorzystane
  • Florus, Zarys dziejów rzymskich

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów