Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gdzie zabito Juliusza Cezara?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Schronisko dla kotów w miejscu, gdzie zginął Cezar
Schronisko dla kotów w miejscu, gdzie zginął Cezar | Zdjęcie: Wknight94 | CC BY-SA 3.0

Dyktator i wielki rzymski wódz – Juliusz Cezar – zginął zamordowany dnia 15 marca 44 roku p.n.e., w czasie id marcowych, święta środka miesiąca (piętnasty dzień) marca, które poświęcone było bogowi wojny – Marsowi. To wie każdy. Pytanie jednak gdzie i co teraz się tam znajduje?

Cezar został zamordowany w Teatrze Pompejusza, a dokładnie w części tej budowli – Kurii Pompejusza (Curia Pompeia). Teatr Pompejusza był pierwszym kamiennym teatrem, zbudowanym w ciągu siedmiu lat (zakończono budowę roku 55 p.n.e.) na zlecenie Pompejusza Wielkiego. Budowla była największym teatrem rzymskim, kiedykolwiek powstałym. Inwestycja Pompejusza miała na celu zdobycie większej popularności w Rzymie.

Ze względu na zakaz budowy tego typu budynków Pompejusz zdecydował się na stworzenie ogromnego kompleksu, łączącego w sobie teatr i świątynię poświęconą Wenus Zwycięskiej. Kompleks zawierał również ogród wraz z pomnikami najwybitniejszych artystów i aktorów, oraz miejsce przeznaczone do spotkań senatu. Nie zachowany do dzisiejszym czasów.

Zabójstwo Cezara, Vincenzo Camuccini

Pytanie jednak co też stało się z tym miejscem po zamordowaniu Cezara. Jak podaje L. Richardson (za Swetoniuszem) w swoim dziele A New Topographical Dictionary of Ancient Rome,  po zabójstwie dyktatora Oktawian August, uważający się za spadkobiercę Cezara, kazał usunąć wielką statuę Pompejusza z Kurii, a samą halę w której zabito Cezara zamurować. Kasjusz Dion twierdzi ponadto, że tę zhańbioną ziemię z czasem zamieniono na latrynę. Obecnie w miejscu Kurii Pompejusza znajduje się schronisko dla kotów, a teren określa się terminem Largo di Torre Argentina.

Schronisko dla kotów w miejscu, gdzie zginął Cezar.
Źródła wykorzystane
  • Gallo Max, Cezar, Poznań 2004
  • Goldsworthy Adrian, Cezar. Życie giganta, Warszawa 2019
  • Krawczuk Aleksander, Gajusz Juliusz Cezar, Warszawa 1972

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów