Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gdzie zabito Juliusza Cezara?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Schronisko dla kotów w miejscu, gdzie zginął Cezar
Schronisko dla kotów w miejscu, gdzie zginął Cezar | Zdjęcie: Wknight94 | CC BY-SA 3.0

Dyktator i wielki rzymski wódz – Juliusz Cezar – zginął zamordowany dnia 15 marca 44 roku p.n.e., w czasie id marcowych, święta środka miesiąca (piętnasty dzień) marca, które poświęcone było bogowi wojny – Marsowi. To wie każdy. Pytanie jednak gdzie i co teraz się tam znajduje?

Cezar został zamordowany w Teatrze Pompejusza, a dokładnie w części tej budowli – Kurii Pompejusza (Curia Pompeia). Teatr Pompejusza był pierwszym kamiennym teatrem, zbudowanym w ciągu siedmiu lat (zakończono budowę roku 55 p.n.e.) na zlecenie Pompejusza Wielkiego. Budowla była największym teatrem rzymskim, kiedykolwiek powstałym. Inwestycja Pompejusza miała na celu zdobycie większej popularności w Rzymie.

Ze względu na zakaz budowy tego typu budynków Pompejusz zdecydował się na stworzenie ogromnego kompleksu, łączącego w sobie teatr i świątynię poświęconą Wenus Zwycięskiej. Kompleks zawierał również ogród wraz z pomnikami najwybitniejszych artystów i aktorów, oraz miejsce przeznaczone do spotkań senatu. Nie zachowany do dzisiejszym czasów.

Zabójstwo Cezara, Vincenzo Camuccini

Pytanie jednak co też stało się z tym miejscem po zamordowaniu Cezara. Jak podaje L. Richardson (za Swetoniuszem) w swoim dziele A New Topographical Dictionary of Ancient Rome,  po zabójstwie dyktatora Oktawian August, uważający się za spadkobiercę Cezara, kazał usunąć wielką statuę Pompejusza z Kurii, a samą halę w której zabito Cezara zamurować. Kasjusz Dion twierdzi ponadto, że tę zhańbioną ziemię z czasem zamieniono na latrynę. Obecnie w miejscu Kurii Pompejusza znajduje się schronisko dla kotów, a teren określa się terminem Largo di Torre Argentina.

Schronisko dla kotów w miejscu, gdzie zginął Cezar.
Źródła wykorzystane
  • Gallo Max, Cezar, Poznań 2004
  • Goldsworthy Adrian, Cezar. Życie giganta, Warszawa 2019
  • Krawczuk Aleksander, Gajusz Juliusz Cezar, Warszawa 1972

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów