Seneka Młodszy, żyjący w I wieku n.e., słynny stoik rzymski, zwany Filozofem, piewca heroicznej etyki, w swoim życiu wbrew pozorom wcale nie kierował się pięknymi przekonaniami. Był wychowawcą cesarza Nerona, na początku jego rządów miał znaczne wpływy na dworze, co skrupulatnie wykorzystywał.
Wszelkie zbrodnie i przestępstwa Nerona pozwalały mu gromadzić istotny majątek. Po zabójstwie Brytanika, syna zmarłego cesarza Klaudiusza, jego majątek został podzielony, gdzie swój udział zapewne miał Seneka.
Pisarz i filozof posiadał ponadto liczne posiadłości: nie tylko w Rzymie, ale i w Egipcie, Hiszpanii i południowej Italii. Co ciekawe jego majątek był na tyle duży, że był w stanie udzielić pożyczki w wysokości 40 milionów sesterców nowym poddanym – Brytom (około 60 roku n.e. utworzono prowincję Brytania) – dla porównania roczny żołd legionisty rzymskiego wynosił około 900 sesterców. Późniejsze wezwanie do spłaty długu tylko rozwścieczyło Brytów, którzy ostatecznie wzniecili powstanie.
Seneka nawołujący do skromności i umiaru w bogactwie, prywatnie miał zgromadzić majątek o wysokości 300 milionów sesterców, który głównie pochodził z udzielanych pożyczek w Italii i prowincjach.