Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jedwab i Serowie – Rzymianie o Chińczykach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zielony rzymski szklany kielich wydobyty z grobowca Guangxi (graniczący z dzisiejszym Wietnamem, w południowych Chinach). Datowany na I-III wiek n.e.
Zielony rzymski szklany kielich wydobyty z grobowca Guangxi (graniczący z dzisiejszym Wietnamem, w południowych Chinach). Datowany na I-III wiek n.e.

Chińczycy przez antycznych Rzymian określani byli jako Serowie (Seres)1. Rzymianie kojarzyli ten daleko żyjący na wschód od granic Imperium lud przede wszystkim z pięknej tkaniny jedwabiu, na który Chińczycy utrzymywali monopol. Państwo Środka przez wieki miało olbrzymie zyski ze sprzedaży jedwabiu, który był bardzo pożądany przez rzymską arystokrację.

O Chińczykach przeczytać możemy w utworach wielu rzymskich pisarzy: Seneka, Lukan, Stacjusz, Juwenalis, Siliusz Italikus, Horacy, Wergiliusz, Owidiusz, Propercjusz.

Horacy dodatkowo wspomina tzw. „strzały seryckie” (sagittas Sericas) i mówi o potencjalnym zagrożeniu ze strony Chińczyków. Pomponiusz Mela z kolei uważa, że Serowie posiadają najbardziej sprawiedliwe obyczaje.

Przypisy
  1. Pierwotnie Serowie oznaczali jakiś inny lud w Centralnej Azji.
Źródła wykorzystane
  • Sharypkin Sergiusz, W sprawie motywów geograficznych w poezji rzymskiej epoki pryncypatu, [w:] Sajkowski Ryszard, Wolny Miron (red.), Grecja, Kartagina, Rzym, Olsztyn 2009

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów