Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mowa Cycerona w obronie Kwintusa Ligariusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron

Cyceron był jednym z największych, o ile nie najwybitniejszym mówcą rzymskim. Popularyzator filozofii greckiej oraz polityk. Stronnik optymatów. Pochodził ze starej ekwickiej rodziny – Tuliuszów.

Mimo, że pochodził z mało znaczącego rodu, dzięki swoim umiejętnościom oratorskim był w stanie wybić się na arenie politycznej. Tym co zdecydowanie pomogło mu wejść na „szczyty” była praca w sądach i występowanie jako oskarżyciel lub obrońca strony. Cyceron nie bał się występować przeciwko wielkim postaciom, doprowadzając nawet do ich skazania i wypędzenia z Rzymu – np. namiestnika Sycylii.

Kiedy Cezar pokonał Pompejusza w roku 48 p.n.e., stał się de facto samodzielnym władcą w Rzymie. Jego niezachwiana reputacja i pozycja przerażała wielu.

W roku 46 p.n.e. Cyceron podjął się obrony Kwintusa Ligariusza, oskarżonego przez Kwintusa Tuberona o zdradę stanu (perddellio), a dokładniej rzecz ujmując o wrogość wobec Cezara.

Wcześniej Kwintus Ligariusz był zwolennikiem Pompejusza. Brał udział w porażce „Pompejańczyków” w bitwie pod Tapsus. Następnie został pochwycony w afrykańskim mieście Hadrumetum (obok obecnej Susy, w Tunezji). Cezar darował mu winę, jednak zakazał powrotu do Italii. Finalnie jednak został oskarżony o spiskowanie.

W trakcie rozprawy, pewny siebie Cezar pozwolił na przemowę obrończą Cycerona – znaną jako Pro Ligario. Tak tę sytuację przekazał nam Plutarch z Cheronei:

[…] a kiedy Cyceron podjął się obrony Ligariusza, Cezar miał podobno powiedzieć do swoich przyjaciół: „Cóż szkodzi po dłuższej przerwie posłuchać znów mowy Cycerona? Tamten i tak jest już dawno osądzony jako nikczemnik i wróg.” Kiedy jednak Cyceron zaczął przemawiać, od razu wywarł silne wrażenie. W miarę jak dalej mówił, wzbudzając coraz to inne uczucia i coraz większy zachwyt, twarz Cezara zaczęła się mienić i ujawniać nurtujące go uczucia. Wreszcie, gdy mówca wspominał o zmaganiach pod Farsalos, Cezar przestał nad sobą panować, z rąk wypadły mu jakieś pisma. Ostatecznie, zniewolony mową, darował winę oskarżonemu.

Plutarch, Żywot Cycerona, 39

Jak widać więc, Cyceron mimo ciężkich czasów i pełnej władzy Cezara, wciąż był w stanie decydować swoimi przemowami o losach innych i przekonać do swojego zdania nawet samego Juliusza Cezara.

Kwintus Ligariusz, po zwycięskiej mowie Cycerona otrzymał pozwolenie na powrót do Rzymu. Mimo łaskawości Cezara, wciąż pałał do niego nienawiścią i zaangażował się w spisek na jego życie. Z powodu choroby nie wziął jednak udziału w mordzie na Cezarze w roku 44 p.n.e.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Żywot Cycerona, 35

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów