Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ocena rzymskiego ustroju republikańskiego przez Polibiusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kolumny rzymskie
Kolumny rzymskie | Zdjęcie: Sławomir Piątek

Polibiusz przeszedł do historii jako grecki historyk, który po pobycie w niewoli rzymskiej, dostał się pod protekcję konsula Lucjusza Emiliusza Paulusa, a potem brał udział w ważniejszych operacjach wojskowych Rzymian w połowie II wieku p.n.e., a w tym w pokonaniu Kartaginy i zburzeniu miasta. Polibiusz w swoich „Dziejach” opisuje historię Rzymu w latach 264-146 p.n.e., ukazując rzymski ustrój jako przykład greckiego ideału „mieszanej konstytucji”.

Polibiusz twierdził, że rzymski ustrój republikański łączy najlepsze aspekty trzech typów władzy: monarchii, arystokracji i demokracji. Konsulowie reprezentowali monarchię, gdyż odpowiadali za kwestie wojskowe, zwoływali zgromadzenia ludowe i przewodzili innym urzędnikom. Senat utożsamiał aspekt arystokratyczny i odpowiadał za finanse, politykę wewnętrzną i zewnętrzną, prawo oraz misje dyplomatyczne. Demokracja z kolei reprezentowana była przez lud, który wypowiadał swoje zdanie i głosował w czasie zwoływanych zgromadzeń ludowych.

Polibiusz podkreślał równowagę, jaka występowała pomiędzy wszystkimi ośrodkami w rzymskim ustroju politycznym i wzajemną zależność, która gwarantowała stabilizację i sukcesy Rzymu na arenie międzynarodowej. Przykładowo konsul posiadał dużą władzę polityczną i wojskową, jednak wybierany był wpierw na urząd przez lud w czasie zgromadzenia; dodatkowo otrzymywał finansowanie swoich działań wojennych po obradach senatu, który także po zakończeniu wojny decydował czy należy mu się triumf.

Polibiusz w swoim dziele opisuje Rzym w bardzo dobrym świetle, porównując go do skłóconych miast Grecji.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów