Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odwaga Katona Młodszego w czasie powstania Spartakusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie Katona Młodszego z Volubilis (Maroko)
Popiersie Katona Młodszego z Volubilis (Maroko)

Powstanie Spartakusa w latach 73-71 p.n.e. było bardzo poważnym zagrożeniem, z jakim musiało sobie poradzić państwo rzymskie. To wtedy też pierwsze kroki w armii rzymskiej stawiali Katon Młodszy oraz prawdopodobnie Juliusz Cezar.

Katon Młodszy, potomek znanego z bardzo restrykcyjnego i konserwatywnego podejścia do życia Katona Starszego „Cenzora”, już od młodego wieku wyróżniał się spośród równowieśników przede wszystkim zasadami, których przestrzegał.

W 72 roku p.n.e. Katon zgłosił się na ochotnika do walki z powstańcami Spartakusa, kiedy to senat zdecydował się przekazać do walki cztery legiony rzymskie. Prawdopodobnie uczynił tak, aby wesprzeć swojego brata Caepio, który służył jako trybun wojskowy w armii konsularnej.

Jak przekazuje Plutarch, Katon Młodszy miał wyróżnić się niezwykłą odwagą w trakcie walk, za co przyznano mu nawet nagrodę; Katon jednak nie przyjął jej, gdyż uważał że nie zrobił niczego wyjątkowego. Plutarch stwierdził: „Od tego czasu miano go za osobliwego dziwaka”1.

Przypisy
  1. Plutarch, Katon Młodszy, 8
Źródła wykorzystane
  • Paweł Rochala, Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e., Kocewia Mała 2022

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów