Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Termin „Wieczne Miasto”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Makieta antycznego Rzymu
Makieta antycznego Rzymu

Nazwę „Wieczne Miasto” (Urbs aeterna) nadał ostatecznie Rzymowi cesarz Hadrian, ale wcześniej użył jej już I-wieczny pisarz Tibullus w „Elegiach”. O wieczności Rzymu wspominali nawet Owidiusz czy Liwiusz.

Po upadku Nerona w 68 roku n.e. wiara ludu rzymskiego w wyjątkowość państwa rzymskiego, które często rządzone było przez tyranów, podupadła. Już cesarze flawijscy ukazywali na swoich monetach boginię Aeternitas trzymającą w rękach słońce i księżyc – symbol nieskończoności panowania Rzymu. Miało to na celu wskrzeszenie ducha Rzymian i zbudowanie przekonania, że Imperium Rzymskie jest wyjątkowe w skali dziejów. Powstanie Imperium Rzymskiego wykreowało potrzebę głoszenia propagandy i umacniania wiary w potęgę państwa rzymskiego.

Panujący w II wieku n.e. Hadrian sformalizował kult Roma Aeterna i zmienił nazwę święta Parilia na Romea. Na monetach zaczęto wybijać słowa ROMA AETERNA czyli „Rzym wieczny”. W I wieku n.e. Silius Italicus – rzymski poeta – stwierdził:

Jak długo potwory będą pływały w otchłaniach morskich, gwiazdy świeciły na niebie, a słońce wznosiło się ku górze na indyjskim brzegu, tak Rzym będzie panował i nie nastąpi koniec jego istnienia1.

Silius Italicus, Punica, 7.469

W Rzymie panował także topos translatio imperii,  zakładającego, że władza nad światem jest przekazywana kolejnym państwom. I tak Asyryjczycy zostali zastąpieni przez Medów, ci przez Persów; potem pojawili się Macedończycy, od których imperium przejęli Rzymianie. W tym modelu 4+1, Rzymianie stanowią 5 i ostatnią władzę, która jest uniwersalna i wieczna.

Przypisy
  1. Własne tłumaczenie z języuka angielskiego.
Źródła wykorzystane
  • K.J. Pratt, Rome as Eternal, "Journal of the History of Ideas", 26
  • Jason A. Whitlark, Resisting Empire: Rethinking the Purpose of the Letter to "the Hebrews"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów