Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tragedia związana z przyjęciem prawa XII tablic

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Romanino, Śmierć Wirginii
Romanino, Śmierć Wirginii

Prawo XII Tablic, w przekazach antycznych, jawi się jako zwycięstwo plebejuszy nad arystokracją. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zgodnie ze źródłami ich powstanie związane było z dramatycznymi wydarzeniami i prywatną tragedią.

W połowie V wieku p.n.e. plebejusze – warstwa nieuprzywilejowana – zaczęła się domagać od patrycjuszy, by ci upublicznili prawa rządzące Rzymem i ostatecznie zakończyła się samowola arystokracji. W roku 451 p.n.e., w ramach ustępstwa, zawieszano działania urzędów i powołano uprzywilejowaną grupę 10 mężczyzn (decemviri), która miała zebrać wszelkie prawa i je opublikować.

W ciągu pierwszego roku udało się wydać jedynie 10 tablic, co wymagało powołania na następny rok kolejnego zespołu „ekspertów”. Tym razem jednak członkowie decemwiratu okazali się być bardziej konserwatywni i wydali 2 kolejne tablice, na których m.in. znalazł się zapis zakazujący małżeństw patrycjuszy z plebejuszami. Jak się okazało, spisane prawo, które miało jednoczyć, w ostatecznym rozrachunku jeszcze bardziej odseparowywało obie warstwy społeczne od siebie. Sam Cyceron 400 lat później określił takie prawo jako „nadzwyczaj nieludzkie”.

Plebejusze, zaczęli dostrzegać podobieństwa między znienawidzonym ostatnim królem Rzymu – Tarkwiniuszem Pysznym, a republikańskimi decemwirami. Przyjęto się ich nawet określać mianem „dziesięciu Tarkwiniuszy”. Co więcej jeden z członków rady – Appiusz Klaudiusz, prapradziad słynnego konstruktora Via Appia – postanowił zdobyć serce plebejskiej dziewicy Wirginii1, która była już zaręczona. Aby koniecznie sobie ją przywłaszczyć, przekupił jednego ze swoich klientów, by ten zeznał że Wirginia w rzeczywistości jest niewolnicą i została mu skradziona przez jej ojca. Appiusz miał w tej sprawie wydać wyrok, oczywiście na korzyść klienta. W obliczu tak fatalnego wyroku ojciec dziewczyny – Lucjusz Wirginiusz – miał chwycić za nóż rzeźnicki i zadać cios córce, mówiąc: „Daję ci wolność, moje dziecko, w jedyny sposób, w jaki mogę!”.

Po procesie ojciec wystawił zwłoki dziewczyny na widok publiczny i wygłosił płomienną mowę. Podekscytowany i wzburzony tłum wzniecił rebelię w wyniku której usunięto decemwirów i przywrócono porządek. Prawo XII Tablic zostało wprowadzone w życie, poza niechlubnym zapisem o zakazie zawierania mieszanych związków małżeńskich.

Przypisy
  1. Imię pochodzi od virgo, czyli "dziewica".
Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów