Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Typy namiotów rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski namiot contubernium
Rzymski namiot contubernium

Namioty w użyciu były już w czasach antycznych. Antyczni Rzymianie wykorzystywali je głównie w obozach marszowych (castra aestiva), które rozbijano w trakcie kampanii wojskowych każdego dnia. Dużo informacji o ich konstrukcji zawdzięczamy wykopaliskom w Vindolanda, w okolicach muru Hadriana w Anglii, gdzie też zachowały się materiały skórzane.

Informacji o stosowaniu namiotów przez Rzymian na wojnie dostarczają nam także reliefy z kolumny Trajana w Rzymie, gdzie przedstawiono wybrane momenty wojny dackiej.

Namiot contubernium

Namioty przede wszystkim kojarzone są z contubernium – najmniejszą zorganizowaną jednostką w armii rzymskiej, która składała się z ośmiu legionistów. Żołnierze takiej jednostki nazywani byli contubernales. W rzeczywistości, w jednostce znajdowały się dwie dodatkowe osoby – służący lub niewolnicy, którzy zajmowali się pakowaniem lub gotowaniem. Oficjalnie nie byli jednak wliczani w skład jednostki. Warto nadmienić, że żołnierzy biorących udział w kampanii określano terminem sub pellibus („pod skórą”), z racji na skórzane namioty, w których nocowali.

Każde takie contubernium posiadało własny namiot, który miał mniej więcej 3 m szerokości i 1,5 m wysokości. Namiot przewożony był przez muła, przypisanego do oddziału. Zwierzę niosło na swoim grzebiecie: dwa maszty namiotowe, złożony skórzany namiot, kołki, liny, dwa kosze (używane do wykopywania rowu obozowego), narzędzia do kopania, mały kamienny młynek do mielenia zboża i dodatkowe jedzenie.

Tak jak zostało wspomniane w namiocie mogło się zmieścić do 10 osób oraz ubrania lub przydatniejsze rzeczy, które trzeba było chronić przed deszczem. Inne przedmioty i uzbrojenie znajdowało się za namiotem. Namiotów contubernia było dużo, w związku z tym z pewnością do siebie przylegały w obozie. Namioty należące do centurii znajdowały się w jednym rzędzie, a na końcu znajdował się namiot centuriona o względnie podobnych wymiarach.

Namiot kadry oficerskiej

Namioty oficerów miały taką samą szerokość, jednak były wyższe i umożliwiały centurionom pozostanie w pozycji wyprostowanej (2,4 m wysokości). Ze względu na wysokość namioty centurionów wymagały więcej przestrzeni, gdyż liny mocujące musiały dalej sięgać do ziemi.

Namiot dowództwa

Namioty, w których przebywała i spała kadra dowódcza były o wiele większe. Szerokość takiego namiotu sięgała około 3,5 m szerokości oraz ponad 3,6 m wysokości. Co więcej, namioty takie posiadały wyposażenie oraz udogodnienia niedostępne dla żołnierzy. Ciężkie skórzane pokrycie oraz długie kije wspierające wymagały zaangażowania dwóch lub więcej mułów oraz wozu.

Namioty rzymskie, od lewej: należący do contubernium, centuriona, dowództwa.
Źródła wykorzystane
  • Carol van Driel-Murray, Warm and dry: a complete Roman tent from Vindolanda
  • Tents in Roman Camp, "De Legione Romana"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów