Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wyprawa kupca Aleksandra

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Relief rzymski ukazujący wóz ciągnięty przez cztery konie.
Relief rzymski ukazujący wóz ciągnięty przez cztery konie.

Od początku I wieku n.e. społeczeństwo rzymskie, a zwłaszcza arystokratyczne rodziny, domagały się coraz większej ilości towarów luksusowych sprowadzanych z Indii. Wśród Rzymian pożądany był przede wszystkim pieprz, imbir, wszelkiego rodzaju przyprawy oraz egzotyczne zwierzęta w postaci słoni czy małp. Spowodowało to ogromny wzrósł rzymskich wypraw handlowych do Indii, lecz skupiały się one głównie na zachodnim wybrzeżu półwyspu.

W II wieku rzymscy kupcy zaczęli docierać na wyspę Taprobane (dziś. Cejlon), a także na wschodnie wybrzeże Indii, osiągając ujście Gangesu. W mieście Tamluk, gdzie Ganges wpada do Zatoki Bengalskiej, Rzymianie spotykali się z chińskimi kupcami, których głównym towarem był jedwab, bardzo pożądany nad Morzem Śródziemnym.

Najbardziej odważnym spośród rzymskich kupców wypływających z Egiptu do Indii, był niejaki Aleksander, którego wyprawę datujemy na początek II w. Po dotarciu do hinduskich portów postanowił opłynąć Indię, a następnie skierować się ku wybrzeżom dzisiejszej Birmy. Gdy dotarł do tej krainy, nie zamierzał zawracać, lecz skierował się na południe, w stronę półwyspu Malajskiego, które nazywane było wówczas Chryse. Aleksander opłynął półwysep, a następnie skierował się ponownie na północ, do Zatoki Syjamskiej. Tam zaokrętował w mieście portowym Zabae, które umiejscawia się w dzisiejszej Kambodży. Czuł, że blisko znajduje się jego cel, czyli Chiny, dlatego opłynął Kochinchinę i dotarł ostatecznie do krainy zwanej Kattigarą, lokalizowaną w dzisiejszej Zatoce Tonkińskiej. Wówczas region ten należał do Cesarstwa Chińskiego i jest to pierwsze udokumentowane przybycie rzymskiego kupca do Państwa Środka (nazywane przez Rzymian jako Sinae lub Thinae od nazwy chińskiej dynastii Czin). Aleksander zaopatrzył się w pożądany wśród Rzymian jedwab i bezpiecznie powrócił do Egiptu, tak że łącznie jego podróż trwała aż 3 lata.

Wyprawa odważnego kupca, greckiego pochodzenia, umożliwiła lepsze poznanie wybrzeży na wschód od rzeki Ganges i pozwoliła na wyprawy handlowe w kierunku Indonezji i południowych Chin. Wciąż jednak były one nieliczne, ponieważ Rzymianie bali się zapuszczać tak daleko na nieznane wschodnie wody.

Autor: Cyprian Herl

W oparciu o książkę „Starożytni odkrywcy” M. Cary i E. H. Warmington; Rozdział 4.10; str. 185-191. Źródłem antycznym jest „Geografia” Klaudiusza Ptolemeusza; 1.14.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów