Cyrenajka to historyczna kraina we wschodniej Libii będąca prowincją rzymską. Mimo że istnieją pewne nieporozumienia co do dokładnego terytorium zaanektowanego przez Imperium Rzymskie, wiadome jest że Cyrenajka przekształcona została w rzymską prowincję w 78 roku p.n.e. wraz z Kretą. W 20 roku p.n.e. stała się ona prowincją senatorską, podobnie jak bardziej znacząca zachodnia Africa proconsularis, i w przeciwieństwie do Egiptu, który stał się domeną imperialną sui generis (pod specjalnym zarządem gubernatora, praefectus augustalis) w 30 roku p.n.e.
Reformy przeprowadzone (w tym powstanie tetrarchii) przez Dioklecjana w 296 roku n.e. zmieniły strukturę administracyjną prowincji. Cyrenajka została podzielona na dwie oddzielne prowincje: Libya Superior, zawierającą Pentapolis ze stolicą w Vyrene, oraz Libya Inferior ze stolicą w Marmaryce.
Obie prowincje należały do diecezji egipskiej.
Zachodni sąsiad – Trypolitania, największa odłączona część byłej Africa proconsularis stała się częścią diecezji afrykańskiej.
Po trzęsieniu ziemi w 365 roku n.e. stolica Cyrenajki został przesunięta do Ptolemaidy. Po podziale imperium w 395 roku n.e. Cyrenajka stała się częścią Cesarstwa Wschodniorzymskiego granicząc na zachodzie z Trypolitanią będącą już pod panowaniem Wandalów.