Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Na Węgrzech odkryto rzadką złotą rzymską monetę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Moneta Woluzjana
Moneta Woluzjana | Zdjęcie: Krisztián Balla

Na południowo-zachodnich Węgrzech, w miejscowości Kaposvár, odkryto rzadką złotą rzymską monetę (aureus) ukazującą cesarza Woluzjana, który współrządził ze swoim ojcem Trebonianem Gallusem przez jedynie dwa lata; potem zostali zabici przez własnych żołnierzy. Obiekt datowany jest na 251-253 rok n.e.

Cesarz ukazany został w brodzie i koronie. Na rewersie widać z kolei Libertas, personifikację wolności.

Dokładne miejsce, gdzie dokonano odkrycia pozostaje nieznane, gdyż badacze chcą zapobiec nielegalnym poszukiwaniom skarbów na tym terenie. Na miejscu znaleziono także inne monety – ze srebra i brązu, klucz, broszkę oraz pierścień. Obiekty trafią do zbiorów muzeum Rippl-Rónai w Kaposvár.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów