Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Trwają prace renowacyjne nad mozaiką ukazującą wyścig rydwanów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Trwają prace renowacyjne nad mozaiką ukazującą wyścig rydwanów
Trwają prace renowacyjne nad mozaiką ukazującą wyścig rydwanów

Po latach wykopalisk, archeolodzy rozpoczęli prace renowacyjne nad rzadką rzymską mozaiką na Cyprze. Obiekt liczy niemal 2000 lat.

Mozaika – mierząca 25 metrów długości – ukazuje wyścig rydwanów na rzymskim hipodromie. Znaleźć na niej można także napisy po grecku, wskazujące imiona jeźdźców i przydomki koni. Naukowcy uważają, że dzieło to zdobiło podłogę w jednym z luksusowych domów w IV wieku n.e.

Obiekt został odkryty w roku 1938, w cypryjskiej wiosce Akaki, w miejscu gdzie przebiegały tory kolejowe. Prace wykopaliskowe rozpoczęły się jednak dopiero w roku 2013, a całą mozaikę wydobyto z ziemi w roku 2016. Władze, aby uniknąć zniszczenia znaleziska przez deszcz i niekorzystne warunki pogodowe, zleciły zakrycie obiektu.

W ostatnim czasie archeolodzy rozpoczęli prace renowacyjne mające na celu usunięcie wierzchniej warstwy kurzu i pyłu z mozaiki, która może zająć nawet kilka lat.

Mozaika jest jedynym tego typu znaleziskiem na Cyprze, i jednym z dziewięciu dzieł ukazujących wyścig na hipodromie w całym rzymskim świecie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów