Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Saturn (bóg rzymski)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Saturnus

Saturn (Saturnus), staroitalski bóg ziarna i rolnictwa. Miał on też wiele wspólnych cech z grecką Demeter. Jego małżonką była Ops. Później Saturn był utożsamiany z greckim Kronosem, a Ops z grecką Reą. Ojciec Jowisza, Neptuna oraz Plutona. Był on niegdyś władcą świata, bogów i nieba, dopóki jego synowie nie wystąpili przeciwko niemu i odebrali mu władzę. Jowisz zajął miejsce ojca w niebie, Neptun morza, a Pluton podziemia.

Wierzono, że za jego rządów panował na ziemi złoty wiek. Nauczył ludzi uprawy roli i winnej latorośli. Miał również pierwszy ustanowić prawa w Italii.

Jego święto, Saturnalia, obchodzono w Rzymie przez siedem dni pod koniec grudnia. Świątynię poświęconą Saturnowi zbudowano w 497 roku p.n.e. na wzgórzu kapitolińskim.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów