Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gajusz Juliusz Cezar (wnuk Augusta)

(20 p.n.e. – 24 lutego 4 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gajusz Juliusz Cezar (wnuk Augusta)
Autor: Thomas Ihle | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Urodził się jako Gajusz Wipsaniusz Agrypa (Gaius Vipsanius Agrippa) roku 20 p.n.e., między 14 sierpnia a 13 września. Po adopcji przez cesarza Augusta stał się Gajuszem Juliuszem Cezarem Wipsanianem (Gaius Iulius Caesar Vipsanianus), a był nazywany Gajuszem Cezarem (Gaius Caesar). Syn Julii – jedynej córki Oktawiana Augusta i jej drugiego męża – Marka Agrypy. Wnuk Oktawiana Augusta.

W 17 roku p.n.e. wraz z bratem Lucjuszem został adoptowany przez Oktawiana Augusta. Cesarz widział w nim i jego bracie Lucjuszu swoich dziedziców. W 5 roku p.n.e. został uznany za dorosłego, powołany do senatu i uznany za przywódcę młodzieży (Princeps Iuventutis). Już wówczas desygnowano go na konsula (1 rok n.e.). Następnie miał odwiedzić wschodnie prowincje i nauczyć się prowadzić sprawy imperium. Opuścił Rzym 29 stycznia 1 roku p.n.e. Wśród oficerów eskortujących go byli historyk Wellejusz Paterkulus, Marek Lolliusz oraz Sejan, przyszły prefekt pretorianów. Gajusz dwa pierwsze lata po wyjeździe z Rzymu spędził w Grecji, Azji Mniejszej i Egipcie. Przejeżdżając przez Judeę nie złożył ofiary religijnej, za co został pochwalony przez Augusta.

Tego samego roku Gajusz ożenił się Julią Liwillą, będąc jej pierwszym mężem. Liwilla była córką Druzusa Starszego i Antoni Młodszej.

W 1 n.e. stanął w Syrii i objął naczelną komendę nad armią Eufratu przygotowując się do wyprawy na wschód. Partowie zdecydowali się jednak na negocjacje. Gajusz spotkał nowego króla Partów Fraatesa V na małej wysepce na Eufracie (wiosną 2 n.e.) a następnie zaatakował Armenię. Niestety odniósł poważne rany podczas oblężenia Artagiry (9 września 2 n.e.).

Zmarł w Licji w drodze powrotnej do Rzymu dnia 21 lutego 4 roku n.e. Dnia lata wcześniej zmarł brat Gajusza – Lucjusz. Śmierć obu wnuków Oktawiana zmusiła go do adopcji swojego pasierba Tyberiusza i wyboru na sukcesora. Ponadto adoptowany został trzeci syn Agrypy – Postumus Agrypa. Tacyt podejrzewał, że w śmierci Gajusza i Lucjusza udział miała sama Liwia. Gajusz został pochowany w Mauzoleum Augusta.

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie, Warszawa 1998
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzowych Rzymu, Warszawa 2001

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów