Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pomnik zwycięstwa Trajana nad Dakami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pomnik zwycięstwa Trajana nad Dakami
Pomnik zwycięstwa Trajana nad Dakami

Kolumna Trajana (COLVMNA·TRAIANI) jest to pomnik uświetniający zwycięstwo cesarza Trajana nad Dakami w wojnach w latach 101-102 oraz 105-106 n.e. Sfinansowana z olbrzymich łupów wojennych była od roku 113 n.e., obecnie jest punktem orientacyjnym na mapie stolicy Rzymu.

Kolumna była centralnym punktem na Forum Trajana obok którego znajdowały się wielkie Hale Targowe Trajana. Budowla ma około 26 metrów wysokości (ok. 39 metrów z imponującym piedestałem). Budowla zbudowana jest z bloków marmuru karraryjskiego, gdzie najcięższy waży 53 tony i musiał zostać wzniesiony na wysokość 34 metrów.

W środku konstrukcji znajdują się spiralnie ułożone schody (185 stopni), które prowadzą do platformy widokowej na szczycie. Osoba kierująca się ku górze ma możliwość oglądania otaczającego ją forum przez 43 okienne szczeliny. Z zewnątrz kolumna pokryta jest licznymi reliefami ukazującymi sceny wojny Rzymian z Dakami. Widać na nich poddanych barbarzyńców, liczne łupy, jeńców oraz zwycięskie legiony.

Wysokość budowli jest nieprzypadkowa. Władca z pewnością chciał, by kolumna była dobrze widoczna i wyróżniała się nad Forum spośród innych budowli jak np. Bazyliki Ulpia. Wraz z reliefami dowodzi to faktu, że kolumna miała głównie na celu propagowanie potęgi Rzymu i samego cesarza.

Po śmierci Trajana w roku 117 n.e., rzymski senat zdecydował, by jego prochy złożyć w podstawie kolumny. Cesarz spoczął tam wraz ze swoją żoną Plotyną w złotych urnach. Naturalnie do naszych czasów szczątki władcy nie przetrwały.

Antyczne monety rzymskie wskazują, że pierwotnie na szczycie kolumny znajdować się mogła wielka statua orła, jednak wiemy że z pewnością ostatecznie znalazł się tam posąg Trajana. Jednak w czasie średniowiecza rzeźba ta zniknęła i została w roku 1587 zastąpiona wykonaną z brązu figurą świętego Piotra.

Źródła wykorzystane
  • Ciechanowicz Jerzy, Rzym, ludzie i budowle, Warszawa 1987
  • Carcopino Jeorome, Życie codzienne w Rzymie w okresie rozkwitu cesarstwa, 1966
  • Dubicki Andrzej, Wojny dackie 101-106 n.e., Zabrze 2013
  • Szolginia Witold, Architektura, Warszawa 1992

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów