Dzisiejszy obszar Hiszpanii i Portugalii zanany jest jako Półwysep Iberyjski, czy też prościej – Iberia. Nazwę tę znano już w starożytności. Jednakże, w tamtych czasach odnosiła się ona również do rejonu odległego o prawie cztery tysiące kilometrów – współczesnej Gruzji…
Tak naprawdę w obu przypadkach istnieje wiele koncepcji dotyczących etymologii nazwy Iberia, z powodu braku rozstrzygających argumentów warto pokrótce wymienić jedynie te najważniejsze. Jeśli chodzi o Półwysep Iberyjski, to najczęściej odnoszą się one do rzeki Ebro – zwanej po grecku Iberos a po łacinie Hiberus (Polibiusz wspomina, że lokalna nazwa to Iber). Istnieją teorie odnoszące się do baskijskich wyrazów ibar (dolina) i ibai (rzeka), nie ma jednak ostatecznych dowodów na to, że nazwa rzeki Ebro wywodzi się od tych słów. Pewne jest, że do nazwy rzeki odniesiono się w traktacie między Rzymianami a Kartaginą w roku 226 przed naszą erą. W późniejszych czasach, w miarę wzrostu zainteresowania Rzymian terytoriami podbitymi przez Kartaginę, zaczęto używać nazwy Hispania, która następnie weszła do oficjalnego użycia w ramach nazewnictwa prowincji rzymskich, choć przez długi czas obie nazwy (Iberia i Hispania) funkcjonowały równolegle.
W przypadku Iberii leżącej na terenach późniejszej Gruzji nazwa wywodzi się prawdopodobnie od słów armeńskich, spokrewnionych z wyrazami z języków kartwelskich, lub też terminów Kolchidzkich określających terytoria leżące „po drugiej stronie” Gór Lichskich (w stosunku do Kolchidy). Już pisarze starożytni błędnie wywodzili wzajemne pokrewieństwo ludów z obu regionów, a dopiero niedawno powszechnie odrzucono jakiekolwiek związki pomiędzy Baskami a ówczesnymi mieszkańcami dzisiejszej Gruzji. Nazwę Iberia stosowano nadal już po podbojach sasanidzkich aż do czasów średniowiecza i utworzenia Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.
W tym temacie należy jeszcze dodać, że mimo nazwy mogącej kojarzyć się z Gruzją, Wergiliusz odnosił się w swoich Georgikach do Iberów z półwyspu, nie Kaukazu (Georgiki – poemat o tematyce rolniczej, ang. Georgia – Gruzja). A sama Iberia kaukaska graniczyła na wschodzie z Albanią, zupełnie różną od współczesnej Albanii leżącej na Bałkanach…