Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Głupoty Kaliguli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Malcolm McDowell jako Kaligula (film "Kaligula" z 1979 roku)
Malcolm McDowell jako Kaligula (film Kaligula z 1979 roku)

Kaligula, znany ze swojego szaleństwa i nierozsądnych rządów, był trzecim cesarzem Rzymu. O jego wybrykach i niewiarygodnych pomysłach wiemy za sprawą przekazów historyków, dla których jawił się on tyranem i przeciwnikiem senatu. 

Jak przekazują historycy rzymscy w listopadzie 37 roku n.e. przeszedł on ciężką chorobę, która zmieniła go jako człowieka. Młody, spokojny i dobrze się zapowiadający cesarz zmienił się w szaleńca, który bez żadnych skrupułów kazał zabijać ludzi za każdą blahostkę oraz wydawał bezsensowne rozkazy.

Jedną z jego decyzji był na przykład zakaz mówienia o kozach w jego towarzystwie. Wszelkie nie przestrzeganie tego obostrzenia wiązało się z karą śmierci. Jak się okazuje Kaligula była często obiektem żartów, ze względu na swój wygląd: był wysoki i blady; co więcej łysiał, a jego ciało pokrywało obfite owłosienie.

Kolejnym jego pomysłem było uznanie się za żyjące bóstwo. W tym celu kazał wybudować most pomiędzy swoim pałacem a Świątynią Jowisza, tak aby „bogowie” mogli łatwo się odwiedzać. Co więcej, w dokumentacji publicznej Kaligula jawił się jako Jowisz, a po mieście chodził przebrany za Herkulesa, Merkurego, Apollo czy Wenus. Ponadto wielu posągów bóstw rzymskich straciło głowy, a w ich miejsce wstawiono wizerunek Kaliguli.

Innym pomysłem Kaliguli było wypowiedzenie wojny Posejdonowi. Rozkazał on swoim żołnierzom udać się na plażę i dźgać morze oraz fale mieczami i rzucać w nie włóczniami. Następnie legioniści na rozkaz władcy zaczęli zbierać muszle, które były łupami wojennymi, i które miały zostać przetransportowane na Kapitol.

Ostatecznie, szaleństwo Kaliguli zakończyło się w wyniku spisku Kasjusza Cherei – wysokiego rangą oficera.  Cesarz na każdym kroku naśmiewał się z jego wysokiego, kobiecego głosu, który wyraźnie nie pasował do jego potężnej, atletycznej postury. Szydzenie przypłacił życiem.

Źródła wykorzystane
  • The Madness of Caligula, "Ancient-Origins", 29 września 2014

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów