Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Odkrycia)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Skarb Kleopatry?

W Muzeum Archeologicznym w Neapolu, w bocznej niewielkiej sali, w której wystawiana jest kolekcja antycznych gemm, znajduje się chyba jeden z najbardziej niezwykłych eksponatów – tzw. Tazza Farnese – kamienny talerzyk o średnicy około 20 cm. Ilekroć zaglądam do Neapolu i staję przed tym arcydziełem, nie mogę wyjść z podziwu nad kunsztem dawnych artystów-rzemieślników. Ale poza pięknem jest w niej coś jeszcze: niesamowita historia, która z powodzeniem nadawałaby się na scenariusz fascynującego filmu.

Skarb Kleopatry?

Niesamowite rzymskie odkrycie z XV wieku

W kwietniu 1485 roku doszło do niesamowitego odkrycia wzdłuż Via Appia, pod Rzymem. Mianowicie, wydobyto zwłoki rzymskiej dziewczyny, w świetnym stanie – liczące blisko 15 stuleci. Włoski intelektualista Bartolomeo Fonzio z renesansu dokładnie opisuje znalezisko w liście do swojego przyjaciela we Florencji.

Rysunek Bartolomeo Fonzio (z XV wieku) ukazujący odkryte ciało rzymskiej dziewczyny sprzed 1500 lat

Odkryte imperialne sztandary

W 2007 roku dokonano wyjątkowego odkrycia na północno-wschodnim zboczu Palatynu. Clementina Panella na czele zespołu badawczego odnalazła tajemniczą skrzynię wewnątrz, której znajdowały się imperialne sztandary (signa imperii) i berło rzymskiego cesarza.

Odkryte rzymskie sztandary

Rzymianie u boga Eskulapa

Rzymianie udający się do świątyni Eskulapa (bóg medycyny i uzdrawiania) składali w ofierze przedmioty będące w kształcie części ciała, która była chora i wymagała uzdrowienia. Były to tzw. ekswota przedstawiające uleczone części ciała (np. ręce, nogi).

Eskulap ze splecionymi wężami

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów