Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska próba podboju królestwa Saby

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski legionista z I wieku p.n.e
Rzymski legionista z I wieku p.n.e. | Autor: Johnny Shumate

W 25 roku p.n.e. prefekt Egiptu Gajusz Aeliusz Gallus rozpoczął wojskową ekspedycję, której celem było podporządkowanie Rzymowi arabskiego królestwa Saby. Było ono położone na terenie współczesnego Jemenu, a zatem było idealnym terytorium, z którego można było prowadzić morską wymianę handlową z państwami na Półwyspie Indyjskim.

Wyprawa wyruszyła z miasta Kleopatris. Rzymianie maszerowali zachodnim wybrzeżem Półwyspu Arabskiego, a po dotarciu do granic Saby skierowali się na wschód. Ekspedycja odniosła wiele taktycznych sukcesów, takich jak pokonanie głównych sił Sabijczyków pod Najran, oraz zdobycie szeregu miast i fortów.

Niestety dla Rzymian siły Gallusa zaczęły mieć problemy zaopatrzeniowe, logistyczne i sanitarne, a to spowodowało strategiczne niepowodzenie ekspedycji. Korzyściami z wyprawy były natomiast łupy, oraz poszerzenie horyzontów rzymskiej wiedzy geograficznej.

Autor: Tomasz Gontarz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów