Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Floralia – wiosenny odlot…

(28 kwietnia - 3 maja)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Karakalla w trakcie widowiska
Karakalla w trakcie widowiska

Święto ku czci Flory (Floralia), choć miało radosną atmosferę, to jednak o charakterze raczej rozwiązłym, plebejskim. Dlaczego to święto było takie niezwykłe? Czy wzbudzało kontrowersję ówczesnych?

Podczas święta organizowano różne gry i zabawy, obrzucano się strąkami, a w cyrku odbywały się różne występy. W teatralnych przedstawieniach można było natknąć się na bardzo obsceniczne sceny, bowiem do święta były dopuszczone prostytutki (mogły występować nago)1. Heliogabal występy mimiczne, i tak już wulgarne, nakazał urealnić rzeczywistym stosunkiem. Swojego kochanka, Hieroklesa, całował w podbrzusze, zasłaniając się świętem Flory2.

Obiekcje elity, stroniącej jednak od takiego święta, obśmiał w swym epigramie Marcjalis, sięgając w nim po silny autorytet moralny, samego Katona:

Znałeś rozkoszne święto rozpasanej Flory,
Żarty, śmiechy i ludek do wybryków skory;
Więc, surowy Katonie, kiedyś wiedział o tem,
Po coś szedł do teatru? – Czy, by wyjść spowrotem?3

Teatr i wystawiane w nim sztuki nawet dziś uznano by za przekroczenie wszelkich granic. Nic więc dziwnego, że chrześcijanie unikali takiej rozrywki. Jan Chryzostom ostrzegał: Pobyt w teatrze rodzi pokusę cudzołóstwa4. Być może wywołuje to uśmiech u współczesnych, ale pamiętać trzeba, że w ówczesnym świecie dość powszechnie ganiono także taniec, a trudniących się nim traktowano jak prostytutki (Lukian z Samosat w swym dialogu O tańcu, broni tej przyjemności)56.

Autor: Waldemar Owczarczak
Przypisy
  1. Seneka, Listy moralne do Lucyliusza 97:8
  2. Historiae Augustae, Heliogabal 12; 25
  3. M. Waleryusa Marcyalisa epigramów ksiąg XII, Wstęp Marcjalisa, przekład Jan Czubek, Akademia Umiejętności, Kraków 1908 - pierwsze pełne wydanie w języku polskim
  4. Jan Chryzostom, Mowy do Antiocheńczyków o posągach XV/4:196, Wydawnictwo UG 2017
  5. W obronie Sulpicjusza Rufusa Mureny
  6. Dariusz Słapek, Sport i widowiska w świecie antycznym, Wydawnictwo UW Homini, 2010, s. 597

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów