Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Architektura)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Kuria Hostiliusza – pierwszy senat rzymski

Kuria Hostiliusza (Curia Hostilia) to jedno z najstarszych i najważniejszych miejsc związanych z funkcjonowaniem politycznym starożytnego Rzymu. Zbudowana według legendy przez trzeciego króla Rzymu, Tullusa Hostiliusza, kuria ta stanowiła centralne miejsce obrad senatu – najważniejszego organu rządzącego w republice rzymskiej. To tutaj senatorowie spotykali się, aby debatować nad prawami, decyzjami wojennymi i polityką zagraniczną, kształtując przyszłość jednego z największych imperiów starożytności.

Kuria Julia budynek, który zajął miejsce Kurii Hostiliusza

Forum Boarium – targ zwierząt

W starożytnym Rzymie jednym z najstarszych forów było Forum Boarium. Forum Boarium wraz z Forum Holitorium1 były usytuowane w strategicznym punkcie nad Tybrem przy pierwszej przeprawie przez rzekę.

File source: //commons.wikimedia.org/wiki/File:RomaArcoGianoCostantino2.JPG

Castellum Aquae w Pompejach

Castellum Aquae w Pompejach był dystrybutorem wody, który dostarczał wodę na całe miasto. Budynek znajdował się w najwyższym punkcie Pompejów (42 metry) i był połączony z akweduktem Serino.

Castellum Aquae

Ogród wewnętrzny w domu rzymskim

Ogród wewnętrzny (hortus) w domu rzymskim (tzw. Casa della Nave Europa) w Pompejach. Widoczne są zachowane kolumny, które otaczały zieleń i tworzyły perystyl (wewnętrzny dziedziniec).

Ogród wewnętrzny w domu rzymskim

Najwyższy! Największy! Najcięższy!

O czym mowa? Oczywiście o bodaj największym monolicie, jaki kiedykolwiek sprowadzono i ustawiono w Rzymie. Obelisk egipskiego faraona Totmesa III, który na spinie Circus Maximus kazał umieścić cesarz Konstancjusz II.

Obelisk egipskiego faraona Totmesa III

Nietypowe kolumny w architekturze rzymskiej

Wszyscy znają porządek joński, dorycki i koryncki; w architekturze starożytnych rzymian znaleźć można jednak również liczne przykłady kolumn spoza tych greckich stylów. Oprócz prostych modyfikacji i rozwinięć helleńskich oryginałów, natrafić można także na bardzo odmienne formy zaskakujące swoją nietypowością.

Koloseum

Imponujące fortyfikacje Daków

Dakowie byli ludem zamieszkującym tereny obecnej Rumunii i części Węgier. Po dziś dzień możemy podziwiać pozostałości po budowlach i fortecach jakie zbudowali w górach Orăștie, będących częścią Karpat. Dowodzą one, jak rozwiniętą cywilizacją byli Dakowie.

Pozostałości po budowlach w Sarmizegetusa Regia

Projekt budowy kościoła na arenie Koloseum

Koloseum uważany jest za dowód potęgi i geniuszu inżynieryjnego antycznych Rzymian. Z drugiej strony, na arenach tego monstrualnego budynku zginęły tysiące zwierząt i ludzi. Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, kamień amfiteatru był wykorzystywany jako budulec dla innych konstrukcji w mieście.

Projekt budowy kościoła na arenie Koloseum

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów