Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nietypowa legionowa Aquila

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zdjęcie nagrobka Felsoniusza Werusa
Zdjęcie nagrobka Felsoniusza Werusa

Podczas wojny między Makrynem, a Heliogabalem rozegrała się bitwa pod Immae w 218 roku. Pretorianie mieli zmierzyć się ze słynnym legio II Parthica. Bitwa ta od początku była nietypowa – Kasjusz Dion podaje, że cesarz kazał walczyć swemu wojsku bez pancerzy. Z jakiegoś powodu Makryn stchórzył i uciekł z pola walki, dzięki czemu Heliogabal ostatecznie wygrał (Kasjusz Dion LXXIX 37).

Co więc było nietypowe w tym starciu? Otóż Felsoniusz Werus, aquilifer Legio II Parthica, zamiast mieć sztandar zakończony podobizną złotego orła, dzierżył sztandar z klatką, w której był umieszczony prawdziwy orzeł. Widać to na jego wyjątkowej płaskorzeźbie nagrobnej. Felsoniusz zginął podczas wojny Gordiana III z Sassanidami.

Autor: Mateusz Śniadach
Źródła wykorzystane
  • Ross Cowan, Legionista Rzymski 161-284
  • Kasjusz Dion, Historia Rzymska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów