Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nietypowa legionowa Aquila

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zdjęcie nagrobka Felsoniusza Werusa
Zdjęcie nagrobka Felsoniusza Werusa

Podczas wojny między Makrynem, a Heliogabalem rozegrała się bitwa pod Immae w 218 roku. Pretorianie mieli zmierzyć się ze słynnym legio II Parthica. Bitwa ta od początku była nietypowa – Kasjusz Dion podaje, że cesarz kazał walczyć swemu wojsku bez pancerzy. Z jakiegoś powodu Makryn stchórzył i uciekł z pola walki, dzięki czemu Heliogabal ostatecznie wygrał (Kasjusz Dion LXXIX 37).

Co więc było nietypowe w tym starciu? Otóż Felsoniusz Werus, aquilifer Legio II Parthica, zamiast mieć sztandar zakończony podobizną złotego orła, dzierżył sztandar z klatką, w której był umieszczony prawdziwy orzeł. Widać to na jego wyjątkowej płaskorzeźbie nagrobnej. Felsoniusz zginął podczas wojny Gordiana III z Sassanidami.

Autor: Mateusz Śniadach
Źródła wykorzystane
  • Ross Cowan, Legionista Rzymski 161-284
  • Kasjusz Dion, Historia Rzymska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów