Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kolumna Antonina Piusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Baza kolumny Antoniusa Piusa.

Kolumna Antonina Piusa niegdyś zdobiła Pole Marsowe w antycznym Rzymie. Obiekt podobnie jak kolumna Trajana czy kolumna Marka Aureliusza była pomnikiem ku czci ubóstwionego cesarza. Do naszych czasów jednak zachowała się jedynie baza kolumny, którą podziwiać możemy w Muzeach Watykańskich.

Kolumna powstała już po śmierci Antoninusa Piusa w roku 161 p.n.e., na zlecenie współrządzących Marka Aureliusza i Lucjusza Werusa. Miała około 15 metrów wysokości i 2 metry średnicy. Znajdowała się na zachowanej bazie, a jej szczyt zdobił pomnik cesarza Antoninusa Piusa. Kolumna wykonana została z pojedynczego bloku czerwonego granitu, który sprowadzono z Egiptu (podobnie jak w przypadku pozostałych kolumn). Kamień wykuto w 106 roku n.e.

Proces niszczenia budowli był stopniowy i zakończył się w XVIII wieku, kiedy reszta trzonu kolumny uległa zawaleniu. Bojąc się o zachowaną bazę, zdecydowano o jej przeniesieniu do Muzeów Watykańskich i poddano renowacji.

Zachowana baza kolumny posiada piękne zdobienia w kamieniu. Płaskorzeźby ukazują apoteozę Antoninusa i jego żony Faustyny, którzy unoszeni są w niebiosa przez boga czasu Aiona (czasami uważa się, że to geniusz) oraz kondukt pogrzebowy legionistów (decursus equitum).

Źródła wykorzystane
  • Samuel Ball Platner, A Topographical Dictionary of Ancient Rome, London 1929.
  • L. Vogel, The Column of Antoninus Pius, 1973
  • Wielka Historia Świata, t.3, Kraków 2005
  • Zdjęcie: Lalupa | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów