Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kolumna Antonina Piusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Baza kolumny Antoniusa Piusa.

Kolumna Antonina Piusa niegdyś zdobiła Pole Marsowe w antycznym Rzymie. Obiekt podobnie jak kolumna Trajana czy kolumna Marka Aureliusza była pomnikiem ku czci ubóstwionego cesarza. Do naszych czasów jednak zachowała się jedynie baza kolumny, którą podziwiać możemy w Muzeach Watykańskich.

Kolumna powstała już po śmierci Antoninusa Piusa w roku 161 p.n.e., na zlecenie współrządzących Marka Aureliusza i Lucjusza Werusa. Miała około 15 metrów wysokości i 2 metry średnicy. Znajdowała się na zachowanej bazie, a jej szczyt zdobił pomnik cesarza Antoninusa Piusa. Kolumna wykonana została z pojedynczego bloku czerwonego granitu, który sprowadzono z Egiptu (podobnie jak w przypadku pozostałych kolumn). Kamień wykuto w 106 roku n.e.

Proces niszczenia budowli był stopniowy i zakończył się w XVIII wieku, kiedy reszta trzonu kolumny uległa zawaleniu. Bojąc się o zachowaną bazę, zdecydowano o jej przeniesieniu do Muzeów Watykańskich i poddano renowacji.

Zachowana baza kolumny posiada piękne zdobienia w kamieniu. Płaskorzeźby ukazują apoteozę Antoninusa i jego żony Faustyny, którzy unoszeni są w niebiosa przez boga czasu Aiona (czasami uważa się, że to geniusz) oraz kondukt pogrzebowy legionistów (decursus equitum).

Źródła wykorzystane
  • Samuel Ball Platner, A Topographical Dictionary of Ancient Rome, London 1929.
  • L. Vogel, The Column of Antoninus Pius, 1973
  • Wielka Historia Świata, t.3, Kraków 2005
  • Zdjęcie: Lalupa | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów