Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Centuria

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Centurion rzymski

Centuria była to początkowo najmniejsza jednostka taktyczna legionu w armii rzymskiej. Liczyła początkowo stu żołnierzy (centum oznacza „sto”) dowodzonych przez centuriona (centurio). W IV wieku p.n.e. utworzono nową jednostkę taktyczną złożoną z dwóch centurii – manipuł. Z czasem centurie principii i hastati zmniejszono do 60 żołnierzy, a centurie triarii do 30 żołnierzy. Centuria podzielona została na dziesięć contubernia, po ośmiu żołnierzy.

Na skutek reform wojskowych Mariusza etatowa liczebność centurii podniesiona została do 100 żołnierzy (nadal dwie centurie tworzyły manipuł). W czasach cesarstwa kohorta legionowa składała się z 6 centurii po 80 żołnierzy każda (tworzących 3 manipuły po 160 żołnierzy). Natomiast samodzielne kohorty tysięczne dzieliły się na 10 centurii, a kohorty pięćsetne – na 6 centurii. Centuria oficjalnie posiadała 80 walczących ludzi; w praktyce, jak sama nazwa wskazuje, centuria liczyła 100 ludzi. Dwadzieścia pozostałych stanowili niewolnicy i służba, która gotowała i wspierała dane contubernia.

Centuria była najmniejszą jednostką rzymskiej armii, która walczyła jako jedna formacja. Poza centurionem, których było 59 w legionie, w skład centurii wchodził optiotesserarius. Oddział posiadał własny sztandar – signum,  który był dzierżony przez siginifera oraz własne tradycje. W centurii znajdował się także buccinator, który grał na buccina – formie rogu, którym wydawano rozkazy. W czasie bitwy optio znajdował się na samym końcu z prawej strony oddziału i miał za zadanie podtrzymać dyscyplinę i zapobiec ucieczce. Centurion z kolei stał w pierwszym rzędzie tuż obok signifera,  po lewej stronie. Centurion dowodził jednostką i w przypadku śmierci zastępowany był przez optio.

Centurioni kolejnych sześciu centurii (od najmniej do najbardziej prestiżowego stanowiska): hastatus posterior, hastatus prior, princeps posterior, princeps prior, pilus posteriorpilus prior.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów