Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biografie Rzymian (Przedstawiciele kultury)

W historii starożytnego Rzymu przewinęło się mnóstwo sławnych postaci. Wiele z nich przeszło do pamięci jako okrutni tyrani, mowa tu chociażby o: Kaliguli, Neronie, czy Karakalli. Inni znowu zasłynęli jako wielcy reformatorzy: Oktawian August, Klaudiusz, Marek Aureliusz, Dioklecjan, czy Konstantyn Wielki. Nie wolno także zapominać o rzymskich wodzach, którzy ratowali niejednokrotnie państwo rzymskie przed zagładą.

Do pamięci przeszli także wielcy twórcy kultury rzymskiej, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalszy rozwój świata. Przedstawię postaci, które zasłynęły wielkimi czynami, bądź się tylko zapisały swoimi czynami w kartach historii.

Synezjusz z Cyreny

(ok. 370 - ok. 414 n.e.)

Synezjusz z Cyreny neoplatoński filozof, biskup Ptolemaidy w Cyrenajce, Ojciec Kościoła oraz retor. Postać dziś znana już chyba wyłącznie wąskiemu gronu specjalistów i miłośników historii starożytnej, mimo że pozostawił po sobie liczną spuściznę literacką. Uczeń słynnej Hypatii z Aleksandrii. Przyjrzyjmy się bliżej tej niezwykłej, a niestety dziś już zapomnianej postaci okresu późnej starożytności.

Rycina przedstawiająca Synezjusza z Cyreny / Rycina pochodzi z XVI wiecznego dzieła francuskiego księdza, odkrywcy, kosmografa i pisarza André Thevet Les vrais pourtraits et vies des hommes illustres grecz, latins et payens

Publiusz Terencjusz Afer

(ok. 185/4 – 159 p.n.e.)

Publiusz Terencjusz Afer był rzymskim komediopisarzem, którego twórczość była popularna nie tylko w antycznym Rzymie, ale i czasach średniowiecza oraz późniejszych. Terencjusz używał eleganckiej łaciny, a w swoich dziełach skupiał się przede wszystkim na człowieku, jego osobowości oraz reakcjach na uwikłanie w codziennie i niecodzienne problemy.

Terencjusz

Publiliusz Syrus

(I wiek p.n.e.)

Publiliusz Syrus (Publilius Syrus) żył w I wieku p.n.e. Był rzymskim pisarzem, mimem, przedstawicielem teatru oraz twórcą sentencji. Tworzył w języku łacińskim.

Logo IMPERIUM ROMANUM

Flawiusz Wegecjusz

(II poł. IV wieku n.e.)

Flawiusz Wegecjusz, urodzony jako Publius Flavius Vegetius Renatus był rzymskim pisarzem i historykiem w II połowie IV wieku n.e. Autor wybitnego dzieła poświęconego wojskowości De rei militari.

Legion

Faworinos z Arelate

(ok. 80 - 160 n.e.)

Faworinos z Arelate (dzisiejsze Arles na południu Francji) żył w latach ok. 80-160 n.e. i był sławnym sofistą i filozofem. Pomimo że był Galem, znakomicie opanował grekę, co sprawiło, że był uznanym i podziwianym mówcą.

Sofista

Polemon z Laodycei

(ok. 88-144 n.e.)

Polemon uznawany jest za jednego z najwybitniejszych mówców okresu cesarstwa. Pochodził z Laodycei (Azja Mniejsza), ze sławnej rodziny senatorskiej.

Polemon z Laodycei

Tertulian

(ok. 150 - 240 n.e.)

Tertulian był łacińskim teologiem z Afryki Północnej, który został nawrócony na chrześcijaństwo w 190 n.e. Gorliwy apologeta.

Tertulian

Marek Terencjusz Warron

(116 - 27 p.n.e.)

Marek Terencjusz Warron był to rzymski uczony i pisarz. Prawdziwy erudyta, uważany za jednego z najlepiej wykształconych ludzi w historii antycznego Rzymu.

Logo IMPERIUM ROMANUM

Pliniusz Młodszy

(61 - ok. 113 n.e.)

Pliniusz Młodszy był prawnikiem, pisarzem i urzędnikiem rzymskim. Był świadkiem wybuchu Wezuwiusza w 79 n.e., w którym to zginął jego wuj Pliniusz Starszy.

Pliniusz Młodszy

Seneka Młodszy

(ok. 4 p.n.e. - 65 n.e.)

Seneka Młodszy był retorem, pisarzem, poetą i filozofem rzymskim. Nazywany "Filozofem", był nauczycielem i opiekunem Nerona na początku jego panowania.

Seneka Młodszy na rzymskiej hermie

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów