Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bitwy starożytnego Rzymu

Starożytny Rzym, państwo prowadzące intensywną ekspansję, toczyło wiele wojen. Doskonale wyćwiczone i uzbrojone wojska rzymskie, dowodzone przez genialnych strategów potrafiły rozprawić się z nawet dwukrotnie silniejszymi wojskami przeciwnika. Zdarzały się jednak oczywiście i porażki, jak Kanny czy Las Teutoburski.

Swój mocarstwowy status wojska rzymskie potwierdziły już na początku II wieku p.n.e. masakrując w 197 roku p.n.e. pod Kynoskefalaj w Tesalii armię macedońską. Siedem lat później pod Magnezją w Azji Mniejszej rzymskie legiony pokonały wojska Seleucydów, pierwszej potęgi świata helleńskiego, udowadniając, że są najlepszą armią w regionie. Kres potęgi legionów zaczął się objawiać w III wieku n.e. Ostatecznie „germanizacja” armii rzymskiej i utrata wartości bojowej doprowadziły do upadku państwa i wojska rzymskiego.

Bitwa nad rzeką Alią i splądrowanie Rzymu przez Galów

(390 p.n.e.)

Bitwa nad rzeką Alią, stoczona w roku 390 p.n.e. (według rzymskiego kalendarza) lub 387/6 p.n.e. (według greckiego kalendarza), pomiędzy Rzymianami a Seonami (jednym z galijskich plemion), zakończyła się upokarzającą klęską wojsk rzymskich. W konsekwencji, kilka dni po bitwie Galowie zajęli Rzym, który doszczętnie splądrowali.

Bitwa nad Alią

Bitwa pod Sentinum

(295 p.n.e.)

Bitwa pod Sentinum (295 p.n.e.) była zwycięstwem Rzymian nad Samnitami. Bitwa była ponoć największą bitwą stoczoną na italskiej ziemi od założenia Rzymu. Według przekazu Liwiusza o zwycięstwie legionów zdecydowało tzw. "devotio" - rytualne poświęcenie się wodza w zamian za zwycięstwo legionów.

Atak Samnitów na wojska rzymskie

Bitwa pod Agrigentum

(261 p.n.e.)

Bitwa pod Agrigentum (261 p.n.e.) była zwycięskim starciem wojsk rzymskich nad Kartaginą w I wojnie punickiej. Jeśli wierzyć Polibiuszowi, wygrana skłoniła republikę znad Tybru do całkowitego usunięcia wroga z Sycylii.

Sycylia w czasie I wojny punickiej

Bitwa morska pod Mylae

(260 p.n.e.)

Bitwa morska pod Mylae (260 p.n.e.) rozegrała się między flotą rzymską a flotą kartagińską podczas I wojny punickiej. Zwyciężyła strona rzymska.

Morze Tyrreńskie, przy Sycylii

Bitwa pod Aspis

(255 p.n.e.)

Bitwa pod Aspis (255 p.n.e.) była zwycięską bitwą lądową wojsk Kartaginy nad siłami rzymskimi w I wojnie punickiej.

Bitwa pod Aspis

Bitwa pod Panormus

(250 p.n.e.)

Bitwa pod Panormus było to starcie Rzymu i Kartaginy w 250 roku p.n.e., w trakcie pierwszej wojny punickiej. Zwycięstwo pod Panormus było świadectwem doskonałego planu bitwy stworzonego przez Rzymian.

Denar Cecyliusza Metellusa Caprariusa. Rewers przedstawia triumf jego przodka Lucjusza Cecyliusza Metellusa oraz słonie schwytane pod Panormus.

Bitwa pod Drepanum

(249 p.n.e.)

Bitwa pod Drepanum (249 p.n.e.) było to starcie na morzu pomiędzy Kartaginą a Rzymem w I wojnie punickiej. Był to jedyny przypadek pogromu Rzymian na morzu w czasie wojen punickich.

Okręty antyczne

Bitwa u Wysp Egadzkich

(10 marca 241 p.n.e.)

Bitwa u Wysp Egadzkich (241 p.n.e.) była klęską Kartaginy, która ostatecznie przypieczętowała los jej armii na Sycylii i porażkę w pierwszej wojnie punickiej przeciwko Rzymianom.

Okręt rzymski

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów