Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Concordia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rozdziały

Wizerunek Concordii stojącej z paterą i dwoma rogami obfitości na rzymskiej monecie.
Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com

Concordia była to rzymska bogini zgody i harmonii, która panowała nad ładem w państwie i stosunkami wewnętrznymi oraz zgodą w małżeństwie. Jej greckim odpowiednikiem była Harmonia. Często boginię wiązano z personifikacją pokoju –Pax, które razem tworzyły stabilne społeczeństwo. Towarzyszyli jej także czasami Salus, Securitas lub Fortuna.

Przedstawiana jako kobieta trzymająca róg obfitości w jednej ręce i gałąź oliwną (lub owoc granatu – symbol płodności małżeństwa) w drugiej. Ukazywano ją także z paterą w ręku oraz Kaduceuszem na ramieniu. Często znajdowała się pomiędzy dwoma figurami – członkami rodziny cesarskiej, które wymieniały uściski.

Święta ku czci Concordii obchodzono 16 stycznia i 30 marca. W kontekście kultu imperialnego czczono boginię jako Concordia Augusta. Dedykowano jej inskrypcje w imieniu cesarza i jego rodziny.

Świątynie

Świątynia Concordii została zbudowana na Forum Romanum w roku 367 p.n.e. i często była miejscem posiedzeń Senatu. Była to najstarsza świątynia tej bogini. Jej budowa miała na celu zakończenie walk między patrycjuszami a plebejuszami.

W 304 roku p.n.e. wzniesiono świątynię z brązu, na zlecenie edyla Gnejusza Flawiusza. Ten obiecał wybudować sanktuarium w nadziei na zjednanie sobie nobilów, którzy byli oburzeni publikacją kalendarza (festi). Senat nie wyraził zgody na sfinansowanie budowy, w związku z czym pieniądze pozyskano z grzywien od skazanych lichwiarzy. Świątynia została zniszczona w 121 roku p.n.e., kiedy Opimius zdecydował się powiększyć główną świątynię.

Bogini Concordii zbudowano także świątynię na arx – nazywana także Arx Capitolina, północna część Kapitolu – (prawdopodobnie po wschodniej stronie, naprzeciwko głównej świątyni Concord). Zbudowana prawdopodobnie w 218 roku p.n.e., na zlecenie pretora Lucjusza Manliusa, po stłumienia buntu wśród jego żołnierzy w Galii Przedalpejskiej.

W 44 roku p.n.e. Senat uhonorował świątynię dla Concordia Nova, podkreślając tym samym śmierć dyktatora i prowodyra wojny domowej – Juliusza Cezara. Ostatecznie sanktuarium w ogóle nie powstało.

Inną świątynię dla tej bogini zleciła zbudować Liwia, a w Pompejach Eumachia – kapłanka Wenus – zleciła budowę sanktuarium, poświęconego Concordia Augusta.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów