Rozdziały
Concordia była to rzymska bogini zgody i harmonii, która panowała nad ładem w państwie i stosunkami wewnętrznymi oraz zgodą w małżeństwie. Jej greckim odpowiednikiem była Harmonia. Często boginię wiązano z personifikacją pokoju –Pax, które razem tworzyły stabilne społeczeństwo. Towarzyszyli jej także czasami Salus, Securitas lub Fortuna.
Przedstawiana jako kobieta trzymająca róg obfitości w jednej ręce i gałąź oliwną (lub owoc granatu – symbol płodności małżeństwa) w drugiej. Ukazywano ją także z paterą w ręku oraz Kaduceuszem na ramieniu. Często znajdowała się pomiędzy dwoma figurami – członkami rodziny cesarskiej, które wymieniały uściski.
Święta ku czci Concordii obchodzono 16 stycznia i 30 marca. W kontekście kultu imperialnego czczono boginię jako Concordia Augusta. Dedykowano jej inskrypcje w imieniu cesarza i jego rodziny.
Świątynie
Świątynia Concordii została zbudowana na Forum Romanum w roku 367 p.n.e. i często była miejscem posiedzeń Senatu. Była to najstarsza świątynia tej bogini. Jej budowa miała na celu zakończenie walk między patrycjuszami a plebejuszami.
W 304 roku p.n.e. wzniesiono świątynię z brązu, na zlecenie edyla Gnejusza Flawiusza. Ten obiecał wybudować sanktuarium w nadziei na zjednanie sobie nobilów, którzy byli oburzeni publikacją kalendarza (festi). Senat nie wyraził zgody na sfinansowanie budowy, w związku z czym pieniądze pozyskano z grzywien od skazanych lichwiarzy. Świątynia została zniszczona w 121 roku p.n.e., kiedy Opimius zdecydował się powiększyć główną świątynię.
Bogini Concordii zbudowano także świątynię na arx – nazywana także Arx Capitolina, północna część Kapitolu – (prawdopodobnie po wschodniej stronie, naprzeciwko głównej świątyni Concord). Zbudowana prawdopodobnie w 218 roku p.n.e., na zlecenie pretora Lucjusza Manliusa, po stłumienia buntu wśród jego żołnierzy w Galii Przedalpejskiej.
W 44 roku p.n.e. Senat uhonorował świątynię dla Concordia Nova, podkreślając tym samym śmierć dyktatora i prowodyra wojny domowej – Juliusza Cezara. Ostatecznie sanktuarium w ogóle nie powstało.
Inną świątynię dla tej bogini zleciła zbudować Liwia, a w Pompejach Eumachia – kapłanka Wenus – zleciła budowę sanktuarium, poświęconego Concordia Augusta.