Rozdziały
Wydarzenie to zmusiło Rzymian do poszukiwania dalszych rozwiązań. Jednak do końca trwania imperium opierano się głównie na ciężkozbrojnej piechocie, pozostawiając konnicy jedynie zadania poboczne.
Rozstawienie wojsk republikańskich
W okresie republiki wojsko rzymskie miało ściśle określony system ustawienia oddziałów, który w zależności od warunków i przeciwnika był modyfikowany. Z reguły jednak ustawienie armii Rzymian wyglądało następująco. Pośrodku stawały obydwa rzymskie legiony, a obok nich legiony sprzymierzeńców. Jazda ustawiała się na skrzydłach. W szyku bojowym hastati ustawieni w prostokąt złożony ze 120 ludzi (10 rzędów po 6 żołnierzy, w każdej centurii, gdy do manipułu włączono welitów, obie centurie stawały w jednej linii) tworzyli pierwszą linię. Między manipułami pozostawiano przerwę osłanianą w drugiej linii przez manipuł principes. Manipuły triarii osłaniały przerwy pozostawione przez principes, dzięki czemu ustawienie wojska miało kształt ukośnej szachownicy.
Legion ruszał do walki etapami. Pierwsi nacierali hastati rzucając w nieprzyjaciela oszczepami i walcząc wręcz. W razie zwycięstwa szli dalej naprzód a pozostałe linie postępowały za nimi. W wypadku porażki wycofywali się w zorganizowanym porządku, a w pierwszej linii stawali principes podejmując walkę. W tym samym czasie triarii klękali na jedno kolano, zasłaniali się tarczami, i wystawiając do przodu ostrza włóczni, tworząc jakby mur, za którym przegrupowywały się nowe oddziały hastati zmuszone do cofnięcia się. Gdy nieprzyjaciel odparł także principes, do ostatecznego i decydującego kontrataku wchodziły oddziały triarii.
Dzięki tej taktyce walki oddziały mogły walczyć w każdej sytuacji. ich mobilność zwiększali jeszcze welici, przeważnie niezależni od centurii, do której przynależeli, gdyż tworzyli jej dwa ostatnie szeregi lub wchodzili pomiędzy oba manipuły w sytuacji wymagającej utworzenia ciągłego frontu natarcia. Czasami wystawiano ich przed pierwszą linię i wtedy to oni rozpoczynali atak, wciągając nieprzyjaciela do potyczek. Jazda ustawiała się na skrzydłach (cornua) wysuwając do przodu jeźdźców lekkozbrojnych.