Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Artykuły (Postaci)

Państwo rzymskie istniało praktycznie przez XIII wieków, będąc przez ten czas wielokrotnie czynnikiem nadającym bieg historii. Postanowiłem więc, że historię starożytnego Rzymu opowiadać będę w poszczególnych artykułach niżej zawartych, które niekoniecznie zawsze dotyczyć będą Wiecznego Miasta.

Zachęcam do podsyłania artykułów oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Faustyna Młodsza: Towarzyszka Marka Aureliusza, filozofa na tronie

Na rzymskich forach niegdyś wznosiły się pomniki, na których uwieczniono jej podobiznę: piękna twarz, dumny profil, włosy starannie splecione w skomplikowaną fryzurę. Faustyna Młodsza, żona Marka Aureliusza, była postacią, która zapisała się w historii nie tylko jako cesarzowa, ale jako kobieta, która w trudnych czasach potrafiła odnaleźć harmonię między obowiązkiem a pasją życia. Niektórzy ją wielbili, inni szepcząc, przypisywali jej liczne skandale. Kim była tak naprawdę?

Faustyna Młodsza i Marek Aureliusz na reliefie

Dwóch cesarzy na jednym tronie: Pupien i Balbin

W Cesarstwie Rzymskim w III w. n.e. wiele razy dochodziło do uzurpacji tronu i panowania kilku cesarzy jednocześnie. Pewnego dnia w 238 r. zdarzył się w Rzymie jednak wypadek nadzwyczajny. Senat wybrał jednocześnie dwóch cesarzy i nakazał im panować wspólnie. Kim było tych dwóch znamienitych ludzi?

Cesarze Pupien i Balbin na rzymskich monetach

Brutusów dwóch

Nad umierającym Juliuszem Cezarem nie stali jego wieloletni wrogowie, czy też zaprzysięgli obrońcy praw sypiącej się Republiki. Za sztylety sięgnęli wyznaczeni przez niego konsulowie, gubernatorzy, dowódcy walczący u jego boku od Galii aż po Afrykę, ale też bliscy przyjaciele. Pośród nich stał Brutus, a w zasadzie dwóch Brutusów – Marek i Decymiusz. Historia obu polityków pokazuje, jak różne ścieżki prowadził do spisku przeciwko Cezarowi.

Denar Decymiusza Brutusa ukazująca konsula Aulusa Postumiusza Albinusa, jego przodka

O Kaliguli, który szaleństwo wypisane miał na twarzy

Kaligula jest szczególnie ważnym władcą dla badań nad opisami wyglądu cesarzy w pracach Swetoniusza, gdyż jego ciało miało dobitnie odzwierciedlać naturę cesarza. Cechy usposobienia władcy (np. lubieżność i szaleństwo) miały być nie tylko uwidocznione poprzez konkretne wydarzenia z jego życia, ale i przejawiać się w jego wyglądzie (Swet. Kal. 50.1-3).

Kaligula

Konstantyn I „Święty” – wcale nie taki święty?

Konstantyn I Wielki (Gaius Flavius Valerius Constantinus) zaprzestał prześladowania chrześcijan i przed śmiercią przyjął chrzest, stając się pierwszym chrześcijańskim władcą. W Kościele prawosławnym uznany został za świętego. Ale czy faktycznie był taki święty? Zagłębiając się w jego biografii dochodzimy do wniosku, że niewiele różnił się od „nikczemnych cesarzy” żądnych władzy, którzy bez mrugnięcia okiem skazywali ludzi na śmierć. Cnoty chrześcijańskie były mu obce, zwłaszcza miłość do bliźniego i wybaczenie.

Konstantyn I

Juliusz Cezar ludobójcą Germanów

Gajusza Juliusza Cezara oceniamy współcześnie przez pryzmat najbardziej znanych faktów z jego życia: romansu z Kleopatrą, zdrady Brutusa i śmierci w wyniku zamachu w idy marcowe 44 r. p.n.e., czy też ustanowienia kalendarza juliańskiego. Cezar mieni się jako znakomity wódz, humanista, wyśmienity mówca, autor dzieł pisanych piękną łaciną: „O wojnie domowej”, „O wojnie galijskiej” oraz twórca używanych do dzisiaj cytatów: „kości zostały rzucone” czy „przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”.

Juliusz Cezar

Propaganda monetarna cesarza Domicjana

Panowanie Domicjana (81–96) jest ciekawym i jednocześnie kontrowersyjnym okresem w historii cesarstwa rzymskiego. Pisarze wywodzący się z kręgów senatorskich opisali cesarza jako sprawującego władzę w sposób okrutny i autorytarny.

Jedna z pierwszych monet z nową tytulaturą cesarza Domicjana. Będzie stałym elementem jego mennictwa aż do końca panowania, czyli do roku 96

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów