Ops, nazywana także Ops Consivia była pierwotnie sabińską, a potem rzymską boginią płodności, urodzaju i bogactwa; czczona także jako opiekunka rolnictwa. Uważana za małżonkę Saturna. W późniejszym okresie utożsamiona z grecką Reą.
Antyczni pisarze używali zamiast formy Ops, formę Opis. Imię bogini pochodzi od słowa opus, czyli „praca”.
Kult Ops zapoczątkował Tytus Tacjusz (Titus Tatius), według rzymskiej legendy król sabińskiego miasta Cures, który po porwaniu Sabinek stanął na czele wojsk sabińskich walczących z Rzymem. Ops zaraz po pojawieniu się kultu w Rzymie stała się patronką bogactwa, obfitości i dobrobytu. Ops posiadała słynną świątynię w Capitolium.
Pierwotnie jej festiwal miał miejsce 10 sierpnia. Ku jej czci obchodzono Opalia 19 grudnia (niektórzy mówią o 9) i Opeconsivia 25 sierpnia. W czasie tych świąt miały miejsce wydarzenia określane jako Consualia, poświęcone Consus’owi – bogu opiekującego się ziarnem zgromadzonym w spichlerzach – jej mężowi.
Po zunifikowaniu Ops z greckimi wierzeniami, bogini stała się nie tylko żoną Saturna, ale i jego siostrą oraz córką Coelusa (Caelus). Jej dziećmi byli: Jowisz, Neptun, Pluton, Junona, Ceres i Westa. Ops z czasem zyskała status królowej i uchodziła za wybitną boginię. Za dekretem publicznym przyznano jej świątynie, kapłanów i ofiary.
Wyobrażenia ikonograficzne, pochodzące już ze stosunkowo późnych czasów, przedstawiają ją wyciągającą jedną ręką z chlebem, a drugą w pomocnym geście. Na rewersach monet rzymskich przedstawiana z berłem jako personifikacja zamożności.