Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ops

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Liwia jako bogini Ops.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Ops, nazywana także Ops Consivia była pierwotnie sabińską, a potem rzymską boginią płodności, urodzaju i bogactwa; czczona także jako opiekunka rolnictwa. Uważana za małżonkę Saturna. W późniejszym okresie utożsamiona z grecką Reą.
Antyczni pisarze używali zamiast formy Ops, formę Opis. Imię bogini pochodzi od słowa opus, czyli „praca”.

Kult Ops zapoczątkował Tytus Tacjusz (Titus Tatius), według rzymskiej legendy król sabińskiego miasta Cures, który po porwaniu Sabinek stanął na czele wojsk sabińskich walczących z Rzymem. Ops zaraz po pojawieniu się kultu w Rzymie stała się patronką bogactwa, obfitości i dobrobytu. Ops posiadała słynną świątynię w Capitolium.
Pierwotnie jej festiwal miał miejsce 10 sierpnia. Ku jej czci obchodzono Opalia 19 grudnia (niektórzy mówią o 9) i Opeconsivia 25 sierpnia. W czasie tych świąt miały miejsce wydarzenia określane jako Consualia, poświęcone Consus’owi – bogu opiekującego się ziarnem zgromadzonym w spichlerzach – jej mężowi.

Po zunifikowaniu Ops z greckimi wierzeniami, bogini stała się nie tylko żoną Saturna, ale i jego siostrą oraz córką Coelusa (Caelus). Jej dziećmi byli: Jowisz, Neptun, Pluton, Junona, Ceres i Westa. Ops z czasem zyskała status królowej i uchodziła za wybitną boginię. Za dekretem publicznym przyznano jej świątynie, kapłanów i ofiary.

Wyobrażenia ikonograficzne, pochodzące już ze stosunkowo późnych czasów, przedstawiają ją wyciągającą jedną ręką z chlebem, a drugą w pomocnym geście. Na rewersach monet rzymskich przedstawiana z berłem jako personifikacja zamożności.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów