Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wojny rzymskie

Podbój Italii przez Rzym

(V wiek - 264 p.n.e.)

Proces podbijania Półwyspu Apenińskiego przez rozrastające się miasto-państwo Rzym. Podbój Italii Rzymianie zakończyli w 264 p.n.e., po podbiciu Volsini.

W V wieku p.n.e. Italia oznaczała tylko jego południową część

Wojna Rzymu z Pyrrusem

(282-272 p.n.e.)

Jednym z najzagorzalszych wrogów Republiki był Pyrrus, król Epiru. Wojna z Epirem kosztowała Rzym wiele wysiłków i cierpień oraz pochłonęła wiele ofiar.

Hastati walczący ze słoniem Pyrrusa

Wojny punickie

(264-146 p.n.e.)

Wojny punickie były to konflikty zbrojne pomiędzy Republiką Rzymską a Kartaginą. Walki toczyły się o dominację w zachodniej części Morza Śródziemnego.

Dydona wznosi Kartaginę, William Turner

Wojny macedońskie

(215-168 p.n.e.)

Wojny macedońskie toczyły się między Republiką Rzymską a państwem macedońskim o hegemonię na terenie Półwyspu Bałkańskiego.

Falanga grecka

Wojny w Galii Przedalpejskiej na początku II wieku p.n.e.

(początek II wieku p.n.e.)

Zwycięstwa Hannibala i jego galijskich sojuszników zainspirowały młodsze pokolenie Galów znad Padu do kontynuowania walki z Republiką, pomimo klęski Kartaginy w II wojnie punickiej. Doprowadziło to do serii walk na początku II wieku p.n.e. w Galii Przedalpejskiej.

Rzymska rzeźba z I wieku n.e. ukazująca Galatę zabijającego żonę i siebie

Wojna Rzymu przeciw Sparcie

(195 p.n.e.)

Król Sparty - Nabis - dążył do umocnienia pozycji Sparty na terenie Peloponezu. Dzięki skutecznej polityce i powiększonemu wojsku podporządkował sobie miasto Argos. Republika Rzymska wykorzystując podziały wśród miast greckich postanowiła zainterweniować.

Świat grecki przed wybuchem II wojny macedońskiej (II wiek p.n.e.)

Wojna etolska

(191–189 p.n.e.)

Po klęsce Macedonii w drugiej wojnie macedońskiej, Etolowie wdali się w spór z Rzymianami, gdyż nie byli zadowoleni z warunków traktatu pokojowego, który narzucono Macedonii. To doprowadziło do wojny etolskiej.

Mapa ukazująca Etolię.

Wojna Rzymu z plemionami Galatów

(189 p.n.e.)

Wojna w roku 189 p.n.e. pomiędzy Republiką Rzymską a Galatami, Gallami zamieszkującymi Azję Mniejszą. Pretekstem do wojny miał być fakt, że Galatowie dostarczali zbrojnych posiłków Seleucydom, a ich wojownicy walczyli nawet przeciwko Rzymianom w bitwie pod Magnezją.

Mapa ukazująca Azję Mniejszą w roku 188 p.n.e.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów