Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wojny rzymskie

Podbój Italii przez Rzym

(V wiek - 264 p.n.e.)

Proces podbijania Półwyspu Apenińskiego przez rozrastające się miasto-państwo Rzym. Podbój Italii Rzymianie zakończyli w 264 p.n.e., po podbiciu Volsini.

Wojna Rzymu z Pyrrusem

(282-272 p.n.e.)

Jednym z najzagorzalszych wrogów Republiki był Pyrrus, król Epiru. Wojna z Epirem kosztowała Rzym wiele wysiłków i cierpień oraz pochłonęła wiele ofiar.

Wojny punickie

(264-146 p.n.e.)

Wojny punickie były to konflikty zbrojne pomiędzy Republiką Rzymską a Kartaginą. Walki toczyły się o dominację w zachodniej części Morza Śródziemnego.

Wojny macedońskie

(215-168 p.n.e.)

Wojny macedońskie toczyły się między Republiką Rzymską a państwem macedońskim o hegemonię na terenie Półwyspu Bałkańskiego.

Wojny w Galii Przedalpejskiej na początku II wieku p.n.e.

(początek II wieku p.n.e.)

Zwycięstwa Hannibala i jego galijskich sojuszników zainspirowały młodsze pokolenie Galów znad Padu do kontynuowania walki z Republiką, pomimo klęski Kartaginy w II wojnie punickiej. Doprowadziło to do serii walk na początku II wieku p.n.e. w Galii Przedalpejskiej.

Wojna Rzymu przeciw Sparcie

(195 p.n.e.)

Król Sparty - Nabis - dążył do umocnienia pozycji Sparty na terenie Peloponezu. Dzięki skutecznej polityce i powiększonemu wojsku podporządkował sobie miasto Argos. Republika Rzymska wykorzystując podziały wśród miast greckich postanowiła zainterweniować.

Wojna etolska

(191–189 p.n.e.)

Po klęsce Macedonii w drugiej wojnie macedońskiej, Etolowie wdali się w spór z Rzymianami, gdyż nie byli zadowoleni z warunków traktatu pokojowego, który narzucono Macedonii. To doprowadziło do wojny etolskiej.

Wojna Rzymu z plemionami Galatów

(189 p.n.e.)

Wojna w roku 189 p.n.e. pomiędzy Republiką Rzymską a Galatami, Gallami zamieszkującymi Azję Mniejszą. Pretekstem do wojny miał być fakt, że Galatowie dostarczali zbrojnych posiłków Seleucydom, a ich wojownicy walczyli nawet przeciwko Rzymianom w bitwie pod Magnezją.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów